Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rząd realizuje projekt Ciąża Plus - od kiedy leki dla kobiet w ciąży będą bezpłatne?

Dodano:

Specjalistyczne leki dla kobiet w ciąży będą refundowane – takie jest założenie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą wczoraj przyjął rząd. Wybrane leki będą bezpłatne, jeżeli zostaną przepisane przez lekarza w recepcie. Koszt programu w 2020 roku to 14,5 miliona złotych.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży dopiero od 1 lipca 2020 r.

Program Ciąża Plus został ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość w trakcie parlamentarnej kampanii wyborczej i zakłada całkowitą refundację specjalistycznych leków, między innymi tych stosowanych w przypadku cukrzycy ciążowej, a także wspierających podtrzymywanie ciąży.

Ciąża Plus to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest pomoc kobietom oczekującym na potomstwo. Dzięki temu przyszli rodzice nie będą się obawiać, że podczas całego okresu ciąży nie będzie ich stać na konieczne lekarstwa – brzmiało jedno z haseł wyborczych PiS-u jesienią tego roku.

Na wejście w życie nowelizacji trzeba będzie poczekać do 1 lipca 2020 roku, natomiast w najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowa ma utworzyć listę refundowanych leków.

Dla kogo bezpłatne leki?

Projekt zakłada refundację od momentu stwierdzenia ciąży - niezależnie od ścieżki poczęcia – przez  lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, a także przez położną podstawowej opieki zdrowotnej czy też położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej) – do momentu porodu. Ministerstwo Zdrowia podaje, że planowo programem będzie objętych około 400 tys. kobiet.

Innym aspektem nowelizacji ustawy jest podwyższenie stawki żywieniowej dla kobiet przebywających na porodówkach z 14 zł do 32 zł.

Ładowanie Rozmowy