Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Obchody Europejskiego Numeru Alarmowego 112 w Katowicach

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

W piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyły się centralne obchody Europejskiego Numeru Alarmowego 112. W wydarzeniu udział wzięli: Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, Wojewoda Śląski Marek Wójcik wraz z Wicewojewodami ­– Rafałem Adamczykiem i Michałem Kopańskim oraz Wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak-Rykała.

Obchody Europejskiego Numeru Alarmowego 112

Przed oficjalną częścią obchodów odbył się briefing prasowy, na którym mówiono m.in. o przeznaczeniu numeru alarmowego oraz poruszono temat planowanej zmiany siedziby Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Obecnie CPR działa w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Informowanie o zasadach korzystania z numeru 112 jest niezwykle istotne, ponieważ obciążenie tego numeru jest bardzo duże. W przypadku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach operatorzy numeru 112 w ciągu roku odbierają milion osiemset tysięcy połączeń. To jest pięć tysięcy połączeń dziennie. To ogromna praca, którą wykonują operatorzy, aby zapewnić nam bezpieczeństwo – podkreślił wojewoda Marek Wójcik.

Podczas wydarzenia Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz wraz z Wojewodą Śląskim Markiem Wójcikiem wręczyli wyróżnienia operatorom numerów alarmowych.

– Bohaterami dzisiejszego wydarzenia jesteście Państwo. Najlepsi operatorzy numeru 112 w kraju. Codziennie ratujecie ludzkie życie, zdrowie i mienie. Dziękuję za Państwa bohaterstwo w realizacji codziennych obowiązków służbowych – powiedział wojewoda Marek Wójcik.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest obchodzony 11 lutego. Został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112, który został wprowadzony do życia w 1991 roku.

Ładowanie Rozmowy