Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jakie sprawy urzędowe załatwialiśmy najczęściej w 2022 roku? Zapoznaj się z rankingiem!

Dodano: , źródło: jakiwniosek.pl

Za nami bardzo burzliwe dwanaście miesięcy - m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie, jak i kryzys energetyczny, który jest jej pokłosiem. W związku z tym Polacy składali szereg wniosków o wsparcie, dzięki którym mogli otrzymać, chociaż częściową rekompensatę stale rosnących cen. O jakich wnioskach mowa? Sprawdź ranking przygotowany przez jakiwniosek.pl!

Burzliwy rok

Trzeba przyznać, że 2022 rok był niezwykle trudny - wybuch wojny i szalejąca inflacja znacząco utrudniały codzienne funkcjonowanie. Rząd postanowił pomóc Polakom i przygotował wiele dodatków i zapomóg. W związku z tym, które wnioski składano najczęściej? Poniżej kilka z nich!

1. Deklaracja źródeł ciepła

W lipcu 2021 roku w życie weszły przepisy, które zobowiązują każdego właściciela lub zarządcę budynku do złożenia deklaracji o sposobie ogrzewania obiektu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Złożenie deklaracji gwarantowało nie tylko uniknięcie kary, ale także dawało możliwość starania się o wiele świadczeń, takich jak dodatek węglowy czy dodatek do innych źródeł ogrzewania. Największym zainteresowaniem deklaracja cieszyła się w czerwcu, gdyż pod koniec tego miesiąca kończył się termin na jej złożenie dla źródeł ciepła uruchomionych przed 30 czerwca 2022. 

 

jakiwniosek-dodatek-oslonowy

 

2. Dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, która ma zrekompensować Polakom stale rosnące ceny prądu, gazu oraz żywności. Przez bardzo trudną sytuację finansową w wielu polskich domach, wsparcie w postaci dodatku osłonowego było niezwykle potrzebne. Największą popularnością wniosek cieszył się w październiku - pod koniec tego miesiąca mijał termin składania dokumentów, by otrzymać świadczenie. Wniosek był także bardzo popularny w styczniu - złożenie dokumentów do końca stycznia gwarantowało otrzymanie świadczenia w dwóch ratach.

3. Dodatek węglowy

Rosnące ceny opału zmusiły rząd do zdecydowanych działań, ponieważ wielu osób nie było stać na zakup węgla czy ekogroszku. Tak powstał dodatek węglowy, który miał pomóc Polakom opalającym węglem przetrwać zimę. Już od dnia ogłoszenia rozpoczęcia prac nad programem cieszył się on sporym zainteresowaniem. Kulminacja nastąpiła w sierpniu - to właśnie wtedy w mediach branżowych zaczęły pojawiać się szczegóły dotyczące dodatku.

jakiwniosek-dowod-osobisty

4. Dowód osobisty

W lutym 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Wielu obywateli tego kraju zainteresowało się wyrobieniem polskiego dowodu osobistego, co znajduje odzwierciedlenie w danych wyszukiwania gromadzonych przez Google. W marcu wyszukiwanie frazy "dowód osobisty" w języku polskim oraz ukraińskim wzrosło o 600%.

5. Dopłaty do ogrzewania

Kryzys będący pokłosiem wojny w Ukrainie sprawił, że coraz więcej Polaków zaczęło interesować się dodatkami oferowanymi przez państwo. Jednym z nich jest dopłata do ogrzewania - Polacy mogli otrzymać fundusze na zakup pelletu, drewna oraz gazu. Ogromna popularność wniosku we wrześniu i październiku wynika z faktu, iż nabór dokumentów rozpoczął się 21 września. W listopadzie i grudniu notuje się spadek popularności, ponieważ przyjmowanie wniosków zakończono 30 listopada.

jakiwniosek-karta-seniora

6. Ogólnopolska Karta Seniora

Niewielu seniorów zdawało sobie sprawę, iż jedno z ogólnopolskich stowarzyszeń stworzyło dla nich kartę, uprawniającą do korzystania z przeróżnych zniżek. Procedura dotycząca wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora cieszyła się w tym roku sporą popularnością - wszystko za sprawą coraz większej aktywizacji seniorów w życiu społecznym. Spoglądając na doniesienia medialne pochodzące z lokalnych portali, wzrost popularności karty we wrześniu może wynikać z faktu, iż wiele gmin postanowiło właśnie w tym miesiącu dołączyć do programu "Gmina Przyjazna Seniorom", który umożliwia mieszkańcom wyrobienie karty za darmo.

Ładowanie Rozmowy