Język angielski jest językiem uniwersalnym, którym można porozumiewać się na całym świecie. To w dużej mierze wynik zaszłości historycznych (kolonie angielskie były na wszystkich kontynentach) oraz mobilności mieszkańców różnych krajów. Próby z esperanto (sztuczny język międzynarodowy) spełzły na niczym. Języka obcego można uczyć się różnymi metodami i nie da się określić, która z nich jest najlepsza. Ważne, by osiągnąć założony cel. W krótkim poradniku podpowiadamy jak skutecznie przygotować się do matury z angielskiego.
Dlaczego uczniowie wybierają angielski na maturze?
Język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na egzaminie maturalnym. Na takie decyzje wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, to nauka języka angielskiego trwa najdłużej, uczniowie uczą się go ponad 6 lat, więc wydaje się im, że dobrze go znają. Po drugie jest to język, który powinien znać każdy, kto ubiega się o atrakcyjną pracę lub chce studiować. I po trzecie znajomość języka pozwala na nawiązanie znajomości na portalach społecznościowych.
Nawet dobra znajomość angielskiego nie gwarantuje dobrego wyniku na egzaminie maturalnym, który rządzi się swoimi kryteriami.
Dwie formy egzaminu
Matura z języka angielskiego składa się z dwóch części:
- pisemnej
- ustnej
Część pisemna to wypełnianie testu na podstawie tekstu słuchanego z płyty oraz krótka wypowiedź pisemna. Zadania są schematyczne i powtarzalne, a to oznacza, że można się do nich odpowiednio przygotować.
"Ćwiczenie czyni mistrzem" to stare powiedzenie, ale bardzo trafne. Rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat ułatwia poznanie schematów i sposobu ich rozwiązywania. Im więcej, tym lepiej. Maturzyści, którzy mają problem z samodyscypliną lub duże zaległości z lat poprzednich mogą skorzystać ze specjalnych kursów dla maturzystów, które prowadzi dobra szkoła języka angielskiego.
Bądź ambitny
Opanowanie schematów gwarantuje zdanie matury na poziomie 30-40%.To niestety za mało, by dostać się na prestiżowe studia. Tam wynik musi być powyżej 80%, a to oznacza bogate słownictwo i wychodzenie poza schematy, zwłaszcza w pytaniach otwartych. W tym celu warto nie tylko powtarzać lekcje z podręcznika, ale także czytać literaturę w języku angielskim, poznać kulturę i historię. Dodanie kilku nietypowych informacji znacznie podnosi indywidualność wypowiedzi i ocenę.
Nie zostawiaj na ostatnią chwilę
Nauka języka angielskiego do matury wymaga systematyczności. Najczęściej nauczyciele planują powtórkę materiału i rozkładają ją na cały rok szkolny. To najbardziej skuteczna metoda, ale wymaga systematycznego powtarzania zasad gramatycznych, słówek oraz opanowania umiejętności napisania listu, ogłoszenia, pozdrowień z podróży.
Codzienne poświęcenie 30 minut na powtórkę przyniesie lepsze efekty niż kilka godzin dziennie na tydzień przed egzaminem.
Ważne! Partie materiału, które sprawiają Ci trudność czytaj przed snem. Nim zaśniesz zdążysz powtórzyć kilka razy i w ten sposób materiał utrwalisz. Na drugi dzień wszystko będziesz mógł wyrecytować bez zająknięcia.
Dzień przed egzaminem - nie panikuj
Ostatnie dni przed egzaminem nie są dobrym czasem na powtarzanie materiału. Stres powoduje, że umysł nie przyswaja nowych informacji, albo przyswaja je w niewielkim zakresie. Lepiej dzień przed egzaminem wypocząć, udać się na spotkanie ze znajomymi lub do kina na dobrą komedię. Pozwoli to umysłowi na odpoczynek i oczyszczenie się ze zbędnych informacji. W dniu egzaminu będzie funkcjonował jak nowonarodzony i wydobędzie informacje głęboko zakopane.
Koncentracja kluczem do sukcesu
Stres i panika to reakcje naturalne przed egzaminami, ale w momencie wejścia na salę egzaminacyjną trzeba się skoncentrować. To pozwala odizolować się od bodźców zewnętrznych i skupić na rozwiązywaniu zadań.
Wykorzystuj każdą chwilę
Języka można uczyć się na różne sposoby, ale najlepiej poznawać go w sytuacjach naturalnych. Jedziesz do szkoły, na spotkanie ze znajomymi, słuchaj przez komórkę piosenek angielskich lub angielskiego radia. Dzięki temu wzbogacisz słownictwo, osłuchasz się z akcentem. Podobne efekty przyniesie oglądanie filmów w wersji angielskiej. W obu przypadkach można połączyć przyjemne z pożytecznym.
Warunkiem sukcesu na każdym egzaminie jest odpowiednie zaplanowanie powtarzania materiału. Nie można tego zostawić na ostatni dzień, bo mózg działa jak pamięć komputera. Ma pamięć stałą i podręczną. Informacje zapisane na podręcznej łatwo ulatują, te utrwalone zostają na zawsze.