Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dziś w kilku kopalniach PGG odbywają się spontaniczne masówki zorganizowane przez WZZ "Sierpień 80"

Dodano: , źródło: FB. Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80"

Dziś w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbywają się spontaniczne masówki zorganizowane przez WZZ "Sierpień 80". Na kopalniach "Murcki-Staszic", "Mysłowice-Wesoła" i "Wujek" związkowcy informują górników o przebiegu ostatnich rozmów z rządem i zarządem PGG.

Spontaniczne masówki

Związkowcy chcą zmobilizować jeszcze bardziej brać górniczą przed strajkiem i manifestacją.

- Apelujemy o masowy udział w referendum strajkowym 25 lutego. Musimy się - biorąc w nim udział - policzyć i pokazać naszą siłę, bo rządzący pilnie to obserwują - czytamy na profilu Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". - Wciąż trwają zapisy na wyjazd na demonstrację do Warszawy. Zapisywać się można w każdej organizacji związkowej na każdej kopalni PGG. Walka trwa!

 

Spór o wysokość płac pomiędzy górnikami a zarządem PGG trwa nieprzerwanie już od jesieni

Związkowcy tracą powoli nadzieję na możliwość przeforsowania swojego stanowiska podczas kolejnych spotkań. 3 listopada w kopalniach PGG odbyły się masówki informacyjne, a teraz wszystko nabiera tempa.

Chociaż w jednej kwestii udało się dojść do porozumienia - wysokość czternastek ma być wypłacana na podstawie wskaźników wydobycia w konkretnych kopalniach. Tam, gdzie plan wydobycia został zrealizowany w 100 procentach, czternastka będzie wynosiła 112 proc., natomiast w pozostałych zakładach będzie ona wynosiła od 95 do 97,5 proc.

A jak wygląda sprawa podwyżek?

Górnicy chcą, aby płace wzrosły o 12 proc, ale to stanowisko jest nie do zaakceptowania przez stronę rządową i PGG. Dzisiaj w siedzibie PGG odbyło się spotkanie zarządu spółki ze stroną społeczną, ale również nie udało się wypracować kompromisu.

Jak zapowiadają związkowcy, na razie planowany jest dwugodzinny strajk ostrzegawczy, który odbędzie się 17 lutego w kopalniach grupy PGG. Osiem dni później, bo 25 lutego ma zostać przeprowadzone referendum strajkowe, a 28 lutego zaplanowano manifestację w Warszawie.

Ładowanie Rozmowy