53. edycja Złotych Masek za nami. W tym roku nietypowo, bo gala rozdania Nagród Teatralnych „Złota Maska” odbyła się nie 27 marca, czyli w podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, a dopiero we wrześniu. Kto zwyciężył?
Jury przyznające najważniejsze nagrody teatralne w naszym województwie obejrzało aż 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Komisja przyznała 33 nominacje i wręczyła 11 Złotych Masek. Uroczysta gala miała miejsce w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Przypomnijmy, że nagrody te przyznawane są od 1967 roku. Początkowo laury otrzymywali artyści występujący na scenach w czterech województwach: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego, a od 1999 (z uwagi na reformę administracyjną) – województwa śląskiego.
Tegorocznym triumfatorem okazał się „Zły” Leopolda Tyrmanda Teatru Polskiego z Bielska-Białej, który okrzyknięto spektaklem roku 2020. Nagrodę otrzymał także reżyser spektaklu Piotr Ratajczak.
Kto otrzymał „Złotą Maskę”? Oto lista laureatów!
Kategoria SPEKTAKL ROKU
- „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
Adam Myrczek za role: Merynosa i Kudłatego w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria REŻYSERIA
Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria SCENOGRAFIA
Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Andrei Kureichik za tekst sztuki „Białoruś obrażona”, na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. „Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego.
Podczas gali wręczono także Nagrodę im. Leny Starke. W tym roku laureatką została aktorka Zofia Wicińska-Kulesińska - 99-letnia nestorka Teatru Śląskiego. Z kolei Nagroda im. Zbigniewa Grucy powędrowała do Grzegorza Eckerta.