W Kanale Gliwickim odnotowano niepokojącą liczebność komórek „złotej algi”. W Dzierżnie Dużym pojawiły się śnięte ryby. Służby cały czas prowadzą działania. Od ubiegłej soboty podjęto blisko 5 tys. kg śniętych ryb.
„Złota alga” w Kanale Gliwickim
W Kanale Gliwickim zarejestrowano wzrost liczebności „złotej algi”. W sobotę 3 sierpnia w punkcie pomiarowo-kontrolnym w Pławniowicach analizy wykazały 72 mln komórek w litrze wody. W Jeziorze Dzierżno ujawniono z kolei jeszcze wyższe stężenie. Liczebność „złotej algi” wynosiła 94,4 mln komórek w litrze wody. Na terenie Dzierżna Dużego pojawiły się także śnięte ryby, które prawdopodobnie są efektem rosnącego stężenia „złotej algi”. Od ubiegłej soboty prowadzone są działania mające na celu odłowienie śniętych ryb. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że od soboty 3 sierpnia do wtorku 6 lipca z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto ok. 4.700 kg śniętych ryb.
Podjęto działania mające na celu ograniczenie przedostawania się „złotej algi” z wód zbiornika Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego, a następnie do rzeki Odry. Ustawiono zaporę z worków wypełnionych słomą jęczmienną pomiędzy Kanałem Gliwickim a jeziorem Dzierżno Duże. Jak przekazał Wojewoda Śląski Marek Wójcik, taka bariera może nie tylko zablokować, ale także pochłaniać „złotą algę”.
Zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego
Wojewoda Śląski wydał także rozporządzenie, które będzie obowiązywać do poniedziałku 19 sierpnia 2024 roku, dotyczące zakazu korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego. Co w praktyce oznacza zakazu korzystania z wód? Rozporządzenie dotyczy głównie:
- spożywania wody,
- wchodzenia do wody w tym kąpieli,
- połowu i spożywania ryb,
- pojenia zwierząt gospodarskich i domowych,
- używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania,
- uprawiania sportów wodnych i turystyki.
Służby cały czas pozostają w gotowości i kontynuują obserwacje terenowe.