W związku ze wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim Wojewoda Śląski Marek Wójcik wizytował dziś Małą Elektrownię Wodną Pławniowice na rzece Kłodnica, gdzie trwa kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru. Celem wizyty było zapoznanie się z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się złotej algi do Odry.
Wzrost liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim
Wcześniej Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) w rzece Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry.
W związku z rosnącym zagrożeniem ekologicznym Wojewoda Śląski Marek Wójcik wydał rozporządzenie porządkowe. Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz korzystania z wód Kłodnicy – od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa.
– Działania prewencyjne podejmowane w Pławniowicach są konieczne, aby zabezpieczyć Odrę i jej ekosystem przed skutkami zakwitów złotej algi. Dziękuję wszystkim służbom i instytucjom za zaangażowanie w tę trudną, ale niezwykle ważną operację – powiedział Wojewoda Śląski podczas wizyty.
Kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru
Aktualnie trwa kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru. Działania prowadzone są pod nadzorem eksperta z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Na miejscu akcję wspierają żołnierze 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.
Podobna akcja była przeprowadzona w 2024 roku. Dozowanie nadtlenku wodoru (odpowiednio rozcieńczonego perhydrolu) redukuje liczebność złotej algi o 90-99%.