Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Urzędy gmin nie przyjmują wniosków o dodatek węglowy

Dodano: , źródło: fot. Pixabay

Informacja o dodatku węglowym szybko dotarła do Polaków, którzy wydzwaniają i odwiedzają urzędy, aby dowiedzieć się kiedy dostaną pieniądze. Nikogo to nie dziwi, ponieważ mówimy o trzech tysiącach złotych, które na pewno poprawią domowy budżet. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że na wypłatę dodatku trzeba będzie jeszcze poczekać. Na ten moment nie można nawet złożyć wniosku.

Polacy wyczekują dodatku węglowego

Urzędy gmin w całej Polsce w odpowiedzi na liczne zapytania informują, że wnioski o dodatek węglowy nie są na ten moment przyjmowane. Niektóre urzędy wystosowały w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Informujemy, że Urząd Miejski Orzesze, obecnie nie przyjmuje wniosków o dodatek węglowy - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Orzeszu. - Po wejściu w życie ustawy poinformujemy mieszkańców o sposobie i miejscu składania wniosków, poprzez stronę internetową.

Podobną informację opublikował Urząd Miasta Wyry:

-Informujemy, że Urząd Gminy OBECNIE NIE PRZYJMUJE wniosków o dodatek węglowy - czytamy. - Urząd Gminy nie posiada na ten moment żadnych dodatkowych informacji.

Kiedy ruszy nabór wniosków o dodatek węglowy?

Najważniejsze pytanie - kiedy dostaniemy pieniądze? Niestety, na ten moment nikt nie zna odpowiedzi. Pewne jest, że wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, którego na ten moment nie możemy złożyć. Czas na to będziemy mieli od dnia wejścia ustawy w życie do 30 listopada br. 

W miniony piątek 22 lipca projekt ustawy o dodatku węglowym został przyjęty przez Sejm. Nie oznacza to jednak, że nowe przepisy weszły w życie – musimy uzbroić się w cierpliwość, aż zakończy się postępowanie legislacyjne. Teraz ustawa musi zostać przyjęta przez Senat, który ma 30 dni, aby zdecydować o ewentualnych poprawkach. Jeśli zostaną wprowadzone poprawki ustawa znów wróci do Sejmu, a po ich przyjęciu lub odrzuceniu zostanie przekazana prezydentowi, który złoży na niej podpis. Przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. Cały proces może potrwać nawet kilka tygodni!

Dodatek węglowy – najważniejsze informacje

Dodatek węglowy to jednorazowa pomoc w kwocie 3 tysięcy złotych przysługująca każdemu gospodarstwu domowemu, którego głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. 

Aby otrzymać dodatek, źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czas na to minął wraz z końcem czerwca br., jednak jeśli ktoś tego nie zrobił, powinien wyjaśnić sprawę w swoim urzędzie jak najszybciej. 

Gospodarstwa domowe, które nie zgłosiły do CEEB źródła ogrzewania jako kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe nie dostaną dodatku węglowego.

Ważne jest też, aby złożyć wniosek o wypłatę dodatku w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br.

– Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania –  czytamy w ustawie.

Ładowanie Rozmowy