Od 26 lipca do 3 sierpnia 2025 roku Beskidy staną się centrum kultury, gdy wystartuje Tydzień Kultury Beskidzkiej. W wydarzeniu weźmie udział prawie 100 zespołów z Polski i zagranicy, oferując niezapomniane koncerty, taniec, śpiew oraz warsztaty regionalne.
Tydzień Kultury Beskidzkiej czas zacząć!
Już wkrótce, od 26 lipca do 3 sierpnia, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w największym festiwalu folklorystycznym w Polsce – Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wydarzenie to co roku przyciąga tysiące ludzi, oferując niezapomniane doznania związane z tradycją i kulturą regionu.
– Wspieraliśmy, wspieramy i zawsze będziemy wspierali Tydzień Kultury Beskidzkiej. Dla nas, samorządowców, to nie tylko obowiązek, ale i przywilej wspierać tak ważne wydarzenie kulturalne, znane nie tylko w regionie, nie tylko w kraju ale i na całym świecie – dodał radny Sejmiku Rafał Ryplewicz
Międzynarodowy charakter festiwalu
W tym roku w festiwalu wezmą udział zespoły folklorystyczne z takich krajów jak Japonia, Meksyk, Portugalia, Serbia czy Czarnogóra. Oprócz gości z zagranicy, na scenach zobaczymy także występy artystów z różnych zakątków Polski, m.in. z Podlasia, Pomorza, Dolnego Śląska i Małopolski. Na scenach pojawi się blisko 4 tys. tancerzy, muzyków i śpiewaków, którzy zabiorą widzów w fascynującą podróż przez kulturę i tradycje.
Bogaty program wydarzeń
W ramach TKB odbywać się będą liczne koncerty, potańcówki, korowody uliczne, a także wystawy i warsztaty. Tradycyjnie nie zabraknie degustacji regionalnej kuchni oraz jarmarków, które będą doskonałą okazją do poznania sztuki rękodzielniczej. Warto również wziąć udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle oraz Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie zespoły będą rywalizować o prestiżowe nagrody.
- Najstarszy i największy festiwal folklorystyczny w Polsce zaprasza wszystkich mieszkańców regionu, a także turystów, odwiedzających Beskidy na koncerty, potańcówki, korowody uliczne, wystawy, warsztaty, degustacje kuchni regionalnej, jarmarki i wiele innych. Jak co roku zobaczymy się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie, Istebnej i Bielsku-Białej – podkreślają organizatorzy.
Wspólne wsparcie lokalnych inicjatyw
Województwo Śląskie, Koleje Śląskie oraz władze lokalne od lat wspierają Tydzień Kultury Beskidzkiej. W tym roku, dzięki współpracy z Kolejami Śląskimi, organizatorzy zaplanowali dodatkowe kursy, ułatwiające podróże między miejscami festiwalowymi. To doskonała okazja, by wziąć udział w wydarzeniach bez stresu o transport.
– Jako regionalny przewoźnik zawsze angażujemy się w ważne i cenione w naszym regionie imprezy kulturalne, a taką jest przecież Tydzień Kultury Beskidzkiej – mówi Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.