Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tragedia w Zabrzu. 10-letnia dziewczynka zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla

Dodano: , źródło: PSP Zabrze

Tragedia w Zabrzu. 10-latka zmarła minionej nocy na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Dziecko straciło przytomność w wannie. Pomimo reanimacji dziewczynka zmarła. 

Tragedia w Zabrzu

Wczoraj, 8 lutego o godzinie 22:11 zabrzańscy strażacy otrzymali informację o prawdopodobnym podtruciu 10-letniej dziewczynki tlenkiem węgla w trakcie kąpieli przy ul. Bończyka w Zabrzu.
Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano zastęp z jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

- Po przybyciu na miejsce wspólnie z pogotowiem rozpoczęto reanimację dziewczynki, która została wcześniej wyciągnięta z wanny do przedpokoju. Jednocześnie dokonano pomiarów na obecność tlenku węgla, które wykazały jego obecność - czytamy na stronie PSP Zabrze.

Po ponad godzinnej reanimacji niestety dziewczynka nie odzyskała czynności życiowych.

Czad to cichy zabójca. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Każdego roku w okresie grzewczym odnotowuje się rosnącą ilość pożarów i podtruć tlenkiem węgla. Nie należy bagatelizować objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takim przypadku należy niezwłocznie przewietrzyć mieszkanie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny, bez smaku i niewidoczny, z tego powodu nazywa się go „cichym zabójcą”. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych wentylacyjnych i dymowych, dlatego warto zadbać o okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. 

Strażacy przypominają, aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:

  • systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
  • sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie - wystarczy przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
  • upewnić się, czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja, zwłaszcza gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
  • dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
  • przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z pomocy fachowców,
  • często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,
  • zainstalować czujnik czadu – małe urządzenie, które ratuje życie.  
Ładowanie Rozmowy