Przedwczoraj, podczas kąpieli w stawie "Morawa", utonął 37-letni mężczyzna. Policjanci z Komisariatu V wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. To pierwsza w te wakacje ofiara utonięcia w Katowicach.
Tragicznie zakończyło się plażowanie i kąpiel w stawie"Morawa"
37-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich wraz ze swoją partnerką i jej dziećmi wybrał się nad wodę. Z policyjnych ustaleń wynika, że siedzący na brzegu mężczyzna zobaczył, jak dzieciakom piłka uciekła w głąb stawu. Postanowił po nią popłynąć. Niestety, mężczyzna utonął. Działania ratownicze podjęli zaalarmowani strażacy z OSP Szopienice. Pomimo podjętej przez strażaków, a także załogę ratownictwa medycznego reanimacji, nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyźnie. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 37-latka. Czynności w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód, która zabezpieczyła zwłoki do badań sekcyjnych.
To tragiczne zdarzenie powoduje, że po raz kolejny mundurowi przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpieli. Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.
A oto kilka zasad, jakich należy przestrzegać nad wodą, aby uniknąć nieszczęścia:
- nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby będące pod wpływem alkoholu;
- nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- do wody najlepiej wchodzić w grupie;
- po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
- do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
- gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona;
- „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona;
- rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
- nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
Przestrzegajmy tych kilka rad, a na pewno z pobytu nad wodą wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.