Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tegoroczna Industriada odbędzie się 17 czerwca. Konkurs na obiekty zaprzyjaźnione Święta Szlaku Zabytków Techniki rozstrzygnięty

Dodano: , źródło: Industriada Święto Szlaku Zabytków Techniki

Industriada 2023 odbędzie się 17 czerwca – co stanowi powrót do pierwotnego zamysłu organizacji święta – a jej motywem przewodnim będzie Sztuka Przemysłu. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na obiekty zaprzyjaźnione tegorocznej Industriady.

W tym roku fani Industriady powinni zakreślić na czerwono datę 17 czerwca – wracamy bowiem do obchodów Święta Szlaku Zabytków Techniki przed wakacjami (w ostatnich latach popularna impreza odbywała się we wrześniu). To jednak nie wszystko. Choć bliższe szczegóły, ani harmonogram nie są jeszcze znane to rozstrzygnięto konkurs na obiekty zaprzyjaźnione Industriady 2023. To 14. edycja cieszącej się ogromnym zainteresowaniem imprezy.

Sześć obiektów zaprzyjaźnionych Industriady 2023

Program tegorocznej INDUSTRIADY, której motywem przewodnim jest „Sztuka Przemysłu” wraz z obiektami Szlaku Zabytków Techniki, współtworzyć będą:

  • Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach – obiekt zgłoszony przez BFC Nieruchomości Johann Bross
  • Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju – obiekt zgłoszony przez Miasto Jastrzębie Zdrój
  • Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie – obiekt zgłoszony przez Gminę Miasto Pszów
  • Marina Gliwice na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Excellent Agencję Promocyjno-Usługową Ewa Sternal
  • Pałac Schoena w Sosnowcu – obiekt zgłoszony przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
  • Wieża wyciągowa w Porębie – obiekt zgłoszony przez Gminę Poręba

Szlak Zabytków Techniki to tematyczny szlak turystyczno-kulturowy, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzą 42 obiekty – w tym dwa nowe: Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej Chebziu, a także Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Szlak jest markowym produktem turystycznym prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w województwie śląskim.

Sztuka Przemysłu tematem przewodnim Industriady 2023

Obiekty na Szlaku mają związek z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.

Jeden z obiektów znalazł się na liście UNESCO - Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Sama Industriada jest natomiast największym w Polsce wydarzeniem wokół dziedzictwa przemysłowego, a także drugim w Europie.

W trakcie jednej soboty w całym województwie śląskim odbywają się imprezy, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania i wszelkie rodzaju eventy związane z przemysłową spuścizną regionu.

Ładowanie Rozmowy