Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Szczepionka firmy AstraZeneca dla wszystkich nauczycieli poniżej 65. roku życia

Dodano:

W poniedziałek, 15 lutego, rusza kolejna tura zapisów na szczepienia w grupie nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach. Przedstawiciele rządu poinformowali, że wszyscy pedagodzy otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca. Do tej pory była mowa o podawaniu tej szczepionki nauczycielom do 60. roku życia.


Przypomnijmy, że 12 lutego rozpoczęto szczepienia nauczycieli. Pierwszy etap rejestracji uprawnionej grupy nauczycieli już się zakończył. Jednakże w poniedziałek, 15 lutego, rusza  kolejna tura rejestracja. 

Kto może się zarejestrować na szczepienie?

Od 15 lutego rejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19 mogą się nauczyciele wszystkich szkół i placówek do 65. roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni, a także nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach do 65. roku życia.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Nauczyciele powinni zgłosić chęć zaszczepienia się do dyrektora swojej szkoły lub placówki, w której pracują, a dyrektor zgłasza pracowników pedagogicznych na szczepienie za pomocą specjalnego formularza. 

Jakim preparatem są szczepieni nauczyciele?

W Polsce dostępne są preparaty takich firm jak: BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 65 lat, będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że szczepionką firmy AstraZeneca mogą być szczepione osoby urodzone w roku 1956 i młodsze. Wskazał, że:

Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do Polski dostarczono 145 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca. Zapowiedziano rychłe szczepienia pedagogów.

Nauczyciele niechętni wobec szczepionki firmy AstraZeneca

Wśród wielu pedagogów decyzja rządu dotycząca szczepienia nauczycieli preparatem firmy AstraZeneca wywołała oburzenie. Wskazują, że są jedną z grup bezpośrednio zagrożoną zakażeniem, a oferuje im się mniej skuteczną szczepionkę. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, szczepionka AstraZeneca w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19. Jednakże daje jedynie 60 proc. ochronę przed zachorowaniem.

Podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne. Reżim rejestracji leków w UE jest bardzo wysoki. Do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca włączono dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. W Charakterystyce Produktu Leczniczego skuteczność tej szczepionki jest ustalona na poziomie blisko 60 proc. - podkreśla Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Badania wykazały, że wśród 5,2 tys. ochotników, którzy w badaniach klinicznych otrzymali szczepionkę AstryZeneki, do szpitala nie trafił nikt, wobec ośmiu osób w grupie kontrolnej (z czego u jednej choroba przybrała bardzo ciężką postać). Co więcej, wykazano, że szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji już po jednej dawce.

Ładowanie Rozmowy