Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Spółki Tauron, PGE i Enea połączą siły, by realizować projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej

Dodano: , źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Informacje o połączeniu spółek energetycznych pojawiły się już wiele miesięcy temu. Okazuje się, że Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron i Enea planują utworzenie wspólnej spółki celowej. Czym będzie się zajmowała?


Szykuje się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Nowa spółka tworzona przez gigantów świata energetyki będzie miała konkretne zadanie. Powołana zostanie w celu realizacji morskiej energetyki wiatrowej, a dokładnie projektów inwestycyjnych związanych z budową morskich farm wiatrowych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

- Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. To nie tylko krok ku transformacji naszej energetyki ku gospodarce niskoemisyjnej, ale przede wszystkim korzyści związane ze stymulowaniem rozwoju, zwiększeniem innowacyjności, a także wykorzystaniem potencjału polskich firm – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin.

18 stycznia 2021 wspomniane trzy spółki podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. 

Ustawa podpisana już przez prezydenta RP

Z kolei 22 stycznia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Dokument ten wyznacza ramy prawne do rozwoju farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To też kolejny krok ku transformacji polskiej energetyki w kierunku źródeł nisko- i bezemisyjnych.

– Podpisanie ustawy przez prezydenta oznacza możliwość realizacji tego wielkiego projektu energetycznego, wielkiej inwestycji, która ma szansę stać się polską specjalnością i być kołem zamachowym dla polskiego przemysłu i całej gospodarki – ocenia wiceminister Zbigniew Gryglas, pełnomocnik ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Ładowanie Rozmowy