Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

SONŚ wznawia działalność

Dodano: , źródło: fot. Facebook/SONŚ

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej wraca do gry. Organizacja wznawia swoją działalność i zaprasza do wstępowania w swoje szeregi. 

SONŚ wraca po latach

Nowy zarząd, walne zebranie i możliwość zapisania się do SONŚ. To tylko część rewelacji z ostatnich dni. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej ponownie działa na arenie zmagań organizacji pozarządowych. Za nimi długa batalia. 

Walne Zebranie Delegatów SONŚ uchyliło proces likwidacji stowarzyszenia, wybrało nowy zarząd, który przyjął członków zapisanych w latach 2024-2025 oraz uhonorowało mec. Waldemara Murka, który doprowadził do pozytywnego zakończenia postępowania w Strasburgu.  Przyjęto też uchwałę domagającą się uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. - czytamy w jednym z najnowszych komunikatów.

Złożono również wniosek o uchylenie likwidacji stowarzyszenia i przywrócenie osobowości prawnej (jak informuje stowarzyszenie, liczy on ponad 130 stron).

SONŚ jest zgodny z prawem

Nieco ponad rok temu, dokładnie 14 marca 2024 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu postanowił, że odmowa rejestracji stowarzyszenia była błędem ze strony polskich sądów. Chodzi o wyrok Sądu Rejonowego w Opolu  dnia 12 sierpnia 2013,  który nakazał wykreślenie SONŚ z rejestru stowarzyszeń. SONŚ było w KRS od 21 grudnia 2011 r. 

To historyczna decyzja, bowiem przez niemal trzy dekady w państwie polskim obywatele narodowości śląskiej pozbawieni byli jednej z fundamentalnych swobód, z których wolni ludzie korzystają w demokratycznym społeczeństwie – prawa do zrzeszania się. W tym czasie my, Ślązacy wykazaliśmy determinację w pielęgnowaniu naszej tożsamości i w dążeniu do uznania naszego prawa do opowiadania o sobie własnym językiem. - czytamy w komunikacie. 

Po tym jak Trybunał w Strasburgu podważył decyzję polskiego sądownictwa działacze skupieni wokół SONŚ postanowili wznowić działalność stowarzyszenia. Prace nad przywróceniem pełnej operatywności trwają.

Zarejestrowane w 2011 roku Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej obrało sobie za cel szeroko rozumiane pielęgnowanie śląskiej tożsamości i odrodzenie kultury śląskiej. Wśród zadań, jakie przed sobą stawiano, było (i jest) również propagowanie wiedzy o Śląsku, rozwijanie postaw obywatelskich czy podtrzymywanie kontaktów kulturowych między Ślązakami z różnych stron świata. 

 

Ładowanie Rozmowy