Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rtęć w kanale Gliwickim. Komunikat GIOŚ

Dodano: , źródło: GIOŚ / fot PAP/Lech Muszyński

W środę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat, w którym możemy przeczytać o wykryciu podwyższonej zawartości rtęci w Kanale Gliwickim oraz Kędzierzyńskim. Choć rtęć jest substancją niebezpieczną, GIOŚ uspokaja, że tego typu odczyny są normalne na terenach przemysłowych, a komunikat nosił tytuł „Stan Odry się poprawia”. 

Komunikat GIOŚ

Jak możemy przeczytać w ostatnim komunikacie GIOŚ, po kolejnym zgłoszeniu o zanieczyszczeniu rzeki pobrano próbki na Kanale Gliwickim, a także w innych miejscach Odry, między innymi poniżej Jazu Lipki. Według najnowszego komunikatu „stan Odry się poprawia”, choć w okolicach Kanału Gliwickiego wciąż wykrywalne są substancje, które budzą niepokój. Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu, poziom natlenienia rzeki jest przekroczony w  ¼ punktów, głównie w rejonie Odry Zachodniej, a także na Kanale Gliwickim i w okolicach Kłodnicy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zasolenia – jest ono 5-6- krotnie wyższe niż przewiduje norma właśnie w okolicach Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego. W pozostałych rejonach, wskaźniki zasolenia są przekroczone dwukrotnie.

Rtęć w Kanale Gliwickim

Okolice Kanału Gliwickiego i Kętrzyńskiego są brane pod lupę również z uwagi na rtęć, występującą w wodzie. Wartości rtęci są tutaj podwyższone, choć jak twierdzi GIOŚ, jest to zjawisko spowodowane osadzaniem się metali ciężkich na dnie, co jest typowe dla terenów przemysłowych. W komunikacie możemy przeczytać również, że Państwowy Instytut Weterynarii wykluczył rtęć jako przyczynę śmierci ryb w Odrze. Według komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska związki rtęci są zarówno obecne w wodzie płynącej, a szczególnie kumulują się w osadach dennych rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych. Po wzruszeniu dna rzecznego związki rtęci mogą się uwolnić w większej ilości, wówczas rtęć pojawia się punktowo w próbach badawczych. 

Nie ma powodów do niepokoju?

Jak informuje GIOŚ, próbki wody rzecznej zostały wysłane również do zagranicznych laboratoriów i w poniedziałek przekazane były stronie czeskiej. We wtorek wysłano je do Holandii i Wielkiej Brytanii. Na ten moment trudno powiedzieć, co jest przyczyną masowego wymierania ryb w Odrze, jednak znaleziona w okolicach Kanału Gliwickiego rtęć jest w obecnej sytuacji dość niepokojąca. Pomimo wyników próbek, oraz braku oficjalnej przyczyny zatrucia rzeki, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska utrzymuje, że sytuacja w Odrze poprawia się.

Ładowanie Rozmowy