Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Powstał nowy serwis informujący o utrudnieniach występujących na drogach zarządzanych przez GDDKiA

Dodano: , źródło: GDDKiA

Podróżowanie samochodem po Polsce może być przyjemne i relaksujące pod warunkiem, że na drodze nie wystąpią utrudnienia, korki itp. Aby ich uniknąć, poznać warunki pogodowe i przyjrzeć się obrazom z kamer zamontowanych na drogach krajowych można skorzystać z nowej strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - drogi.gddkia.gov.pl. Za jej pośrednictwem możliwe jest także zgłoszenie uszkodzonego elementu infrastruktury.

 

Nowy serwis internetowy dla kierowców dedykowany jest osobom podróżującym po drogach krajowych. W zamyśle twórców, ma on stanowić źródło informacji o utrudnieniach występujących na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

- Kluczowym elementem nowego serwisu będą dobrze znane mapy, które uzupełniliśmy o nowe funkcjonalności. Informacje widoczne na mapach dostarczane są bezpośrednio z danych Krajowego Punktu Dostępowego realizowanego w ramach międzynarodowych projektów „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu” (KPD1) oraz „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu 2” (KPD2). Oba projekty, uzyskały dofinansowanie z funduszu CEF (ang. Connecting Europe Facility) w ramach europejskich projektów CROCODILE 1 i CROCODILE 2. Usługa KPD to jednolity w skali kraju punkt dostępowy do danych użytecznych przy tworzeniu serwisów informacji dla podróżnych – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Kierowcy będą mieli możliwość nie tylko sprawdzania utrudnień, ale także sami mogą współtworzyć portal, zgłaszając za pomocą specjalnego formularza uszkodzone znaki czy inne elementy infrastruktury (bariery, siatki ochronnej) lub ubytek w nawierzchni, jak i porozrzucane śmieci, które stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników. Każde zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA, a po wstępnej analizie zgłoszenie zostanie zweryfikowane przez patrol terenowy GDDKiA.

Zgłoszenie szkód będzie prostsze

To jednak nie wszystko, bowiem pojawi się możliwość zgłaszania roszczeń z tytułu szkód poniesionych przez użytkowników dróg zarządzanych przez GDDKiA. 

- Mamy nadzieję, że uprości ono procedurę składania wniosków do ubezpieczyciela i sprawi, że przygotowanie wniosku w oparciu o gotowy formularz będzie wygodniejsze dla użytkowników – wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

Za pośrednictwem formularza będzie można także przekazać swoją opinię i uwagi związane z organizacją ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. 

- Wystarczy tylko wybrać konkretną drogę krajową, dokładnie określić lokalizację i przekazać uwagę dotyczącą np. uszkodzonego znaku lub konieczności uzupełnienia oznakowania. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane przez GDDKiA i brane pod uwagę podczas monitorowania stanu organizacji ruchu – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Zaktualizowano także serwis Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. Przypomnijmy, że jest to zbiór projektów i działań, których efektem będzie wdrożenie usług dynamicznego zarządzania ruchem, informowania o warunkach ruchu na sieci dróg krajowych oraz wsparcie procesów utrzymania infrastruktury drogowej. 

W nowym serwisie zaplanowano także treści dla najmłodszych, ponieważ udostępniona została seria edukacyjnych filmów animowanych, stanowiących instruktaż pokazujący m.in. jak zachować się podczas jazdy samochodem, stworzyć korytarz życia czy być widocznym na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Nie zapomniano także o wyjaśnieniu tego czym jest jazda na suwak czy wskazaniu skutków nadmiernej prędkości na drodze oraz  rozkojarzenia spowodowanego używaniem telefonu komórkowego.

NIEMAPA drogi krajowe

Z kolei we współpracy z Mamy Projekt przygotowano NIEMAPĘ Drogi krajowe. 

- Jest to seria nietypowych przewodników dla rodzin, które chcą wspólnie odkrywać otaczający je świat. Za pomocą kolorowych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, trasy i kulturę regionów. Wszystkie NIEMAPY można pobrać z niemapa.pl – wskazują przedstawiciele GDDKiA.

Nowy serwis będzie działał niezależnie od głównego serwisu internetowego GDDKiA (gddkia.gov.pl), który pozostanie podstawowym źródłem informacji o realizowanych przez nas zadaniach.

Ładowanie Rozmowy