Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Poważny wypadek w Zawierciu. Nietrzeźwa 15-latka potrącona przez samochód.

Dodano: , źródło: Śląska Policja

W sobotę wieczorem w Zawierciu doszło do potrącenia 15-letniej dziewczyny, która wbiegła na jezdnię. Okazało się, że była nietrzeźwa, co pogłębia powagę zdarzenia. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Wypadek z udziałem nietrzeźwej nastolatki

W sobotę 19 lipca 2025 roku, przed 23:00, doszło do poważnego wypadku w Zawierciu. Na ulicy Mrzygłodzkiej, w rejonie skrzyżowania z ulicą Ogrodową, 15-letnia dziewczyna została potrącona przez nadjeżdżający samochód. Nastolatka wpadła na jezdnię, przebiegając przez nią w nieodpowiednim miejscu. Została przewieziona do szpitala z poważnymi obrażeniami.

Sprawą zajmie się sąd rodzinny

Niestety, jak się okazało, dziewczyna była nietrzeźwa. Badanie wykazało, że miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. Kierowca, który ją potrącił, był trzeźwy i udzielił pomocy na miejscu zdarzenia. Policjanci przeprowadzili oględziny oraz zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Sprawą nastolatki zajmie się sąd rodzinny, który zdecyduje o dalszych krokach. Policja przypomina, że wbieganiu na jezdnię towarzyszy ogromne ryzyko wypadków, a spożywanie alkoholu przez nieletnich to demoralizacja, za którą przewidziane są sankcje prawne.

Zasady, których nie wolno łamać

Wbieganie na jezdnię jest nie tylko niedozwolone, ale bardzo niebezpieczne. Za każdym razem pieszy zobowiązany jest do upewnienia się, że może bezpiecznie pokonać jezdnię.

Pieszemu zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
    • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
    • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Przypominamy także, że spożywanie alkoholu przez osobę niepełnoletnią jest traktowane jako przejaw demoralizacji. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Ładowanie Rozmowy