Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła realizację obietnic złożonych mieszkańcom podczas spotkania 3 października br., uruchamiając monitoring termiczny i gazowy atmosfery w obrębie Hałdy Szarlota w Rydułtowach. Jest to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w tej okolicy, który pozwoli mieszkańcom na bieżąco monitorować, jakim powietrzem oddychają.
Monitoring gazowy i termiczny
Obecnie pomiary gazowe prowadzone są przy użyciu przenośnych przyrządów pomiarowych, które w przyszłości zostaną zastąpione przez automatyczne stacje monitoringu. Te nowoczesne urządzenia będą rejestrować stężenia kluczowych gazów, takich jak tlenek węgla (CO), dwutlenek węgla (CO₂), dwutlenek siarki (SO₂) oraz siarkowodór (H₂S). Docelowo stacje pomiarowe mają być uruchomione na początku 2025 roku. Wyniki pomiarów będą regularnie publikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta Rydułtowy, co zapewni mieszkańcom stały dostęp do informacji o stanie powietrza.
Pomiary gazowe odbywają się dwa razy w tygodniu w czterech wyznaczonych miejscach w pobliżu hałdy: przy bramach wjazdowych na teren zakładu od strony ulic Narutowicza i Urbana, w pobliżu nadszybia Leon IV oraz w okolicy ulicy Tetmajera. Dodatkowo raz w tygodniu prowadzone są pomiary gazowe i termiczne w samym wnętrzu hałdy, z użyciem specjalnych sond umieszczonych na głębokości około 1 metra poniżej powierzchni terenu. Próbki gazów są następnie analizowane chromatograficznie w laboratorium kopalnianym. Ponadto raz w miesiącu temperatura hałdy jest mierzona za pomocą drona.
Kolejne kroki i spotkanie grupy roboczej
W ramach dalszych działań zaplanowano spotkanie grupy roboczej w listopadzie 2024 roku. W jej skład wchodzą przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, lokalnego samorządu oraz mieszkańców Rydułtów. Celem spotkania będzie omówienie wyników prowadzonych badań i opracowanie dalszych kroków na rzecz poprawy stanu środowiska wokół Hałdy Szarlota.