Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? Ministerstwo zdrowia zaprzecza tym doniesieniom

Dodano: , źródło: Express Ilustrowany / Super Express / PAP

Koronawirus pojawił się w Polsce? Jak podaje Express Ilustrowany, testy miały potwierdzić, że 25-letnia łodzianka zarażona jest koronawirusem. Ministerstwo zdrowia zaprzecza tym doniesieniom.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce?

Jak podaje Express Ilustrowany, testy miały potwierdzić, że 25-letnia łodzianka zarażona jest koronawirusem. Kobieta niedawno wróciła z Tajlandii. Jak czytamy, już tam źle się czuła, m.in. miała silne duszności i z tego powodu brała antybiotyki. 25-latka wróciła do Polski w minioną sobotę (22 lutego). Z warszawskiego lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem. Następnie zgłosiła się do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Lekarze czekają jeszcze na wyniki badania diagnostycznego, które ostatecznie potwierdzi obecność wirusa. Jego wynik będzie znany za 3 dni.

Tymczasem resort zdrowia na tę chwilę dementuje doniesienia o potwierdzonym przypadku zachorowania w Polsce.

- Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest - powiedział PAP w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

W Chorzowie przebywa 5 osób z podejrzeniem koronawirusa

Dzisiaj powinniśmy też poznać wyniki badań trojga pacjentów, którzy przebywają w szpitalu w Chorzowie. Wczoraj Urząd Miasta Chorzów podał informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem. Wynikało z nich, że na razie nie ma się czego obawiać. Obecnie w Szpitalu Specjalistycznym przebywa już 5 osób, których objawy przypominają objawy koronawirusa. Wszystkie są pod ścisłym nadzorem lekarskim oddziału zakaźnego.

Spotkanie na szczycie

Jak dowiedział się Super Express, premier Mateusz Morawiecki wezwał do siebie wszystkich ministrów wiceministrów na godzinę dwunastą. Spotkanie ma mieć związek z koronawirusem.

NFZ uruchomił specjalną infolinię

Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch, jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w czwartek w Senacie, że w tej chwili w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnam nadzorem epidemiologicznym 1570.

Infolinia dot. koronawirusa działa pod numerem 800 190 590. Będzie ona dostępna przez CAŁĄ DOBĘ. Dla turystów, którzy byli lub dalej są we Włoszech została uruchomiona włoska infolinia: Lombardia per Coronavirus: 800 894 545.

Ładowanie Rozmowy