Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Owce z Centrum Medycyny Doświadczalnej ŚUM honorowymi dawcami krwi

Dodano: , źródło: Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Zwierzęta honorowymi dawcami krwi!? Tak, jest to możliwe. Swoją krew oddają m.in. owce hodowane w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.


Wczoraj Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował, że w Centrum Medycyny Doświadczalnej ŚUM urodziło się sześć baranków i dwie owieczki. Jaki czeka ich los?

Jak dorosną, będą honorowymi dawcami krwi jak ich rodzice ! Bo Centrum pozyskuje i sprzedaje owczą krew – wskazują przedstawiciele ŚUM.


Z kolei Aniela Grajoszek, zootechnik z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM, która opiekuje się niewielkim, ale bardzo pożytecznym stadkiem owiec czarnogłówek wyjaśniła, że owcza krew zastępuje ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. 

Krew owiec sprzedawana jest do laboratoriów

W skali roku od owiec z ŚUM pozyskuje się 26 litrów krwi. Krew pobierana jest raz w tygodniu od jednego zwierzęcia. Następnie jest ona sprzedawana i trafia do laboratoriów, w tym m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach. Koszt litra owczej krwi to aż 300 zł. Jednakże korzystają z niej także naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 

Ładowanie Rozmowy