Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2022: Poznaliśmy laureatów XXIII edycji konkursu

Dodano: , źródło: Samorząd Województwa Śląskiego/fot. Śląskie. Pozytywna energia [FB]

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2022 roku rozstrzygnięty. Wyróżniono łącznie cześć realizacji. Zwycięskie projekty znajdują się w Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Czerwionce-Leszczynach, Chorzowie, Żorach i Jaworznie.

W zakończonej, XXIII edycji konkursu o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego znalazło się 27 ukończonych niedawno realizacji z 20 gmin.

Województwo śląskie się zmienia, a ta zmiana nie byłaby możliwa bez dobrze zaprojektowanej, funkcjonalnej przestrzeni. Nasz region od lat utożsamiany jest ze znakomitymi projektantami, architektami, których prace otrzymują najważniejsze branżowe nagrody. Tym bardziej się cieszę, że możemy wspólnie zmieniać oblicze regionu, tworzyć przestrzenie służące mieszkańcom, kulturze i budować na fundamentach przemysłowej tradycji regionu – wyjaśnił podczas gali wręczenia nagród marszałek Jakub Chełstowski.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Woj. Śląskiego 2022: Nagrody rozdane

Marszałek Jakub Chełstowski zdecydował się wyróżnić nagrodą specjalną w wysokości 60 tysięcy złotych projekt zrealizowany w Jastrzębiu-Zdroju. To „Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu - Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestorem tego projektu była Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju, a modernizację zaprojektowali SLAS Architekci, czyli Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus.

Długo oczekiwana w mieście inwestycja, służąca nie tylko szkole muzycznej, ale również mieszkańcom sąsiednich miejscowości. Nazywana tam już „małym NOSPR-em”. Bardzo potrzebne miejsce w skali zachodniego subregionu. Niezwykła architektura, bardzo współczesna, zrealizowana z dużym zaangażowaniem, dbałością o każdy detal i wysoką jakość, w stosunkowo niewielkim budżecie. Wybrana w drodze konkursu architektonicznego. Oprócz zjawiskowej efemerycznej formy, na uwagę zasługuje otwarcie, wcześniej ogrodzonego terenu, dające kompletne przewartościowanie tej przestrzeni i podniesienie jej walorów użytkowych i estetycznych. Ta inwestycja, ten obiekt, ten inwestor oraz ci architekci i budowlańcy w pełni zasługują na aplauz i nagrodę – argumentuje wybór Jakub Chełstowski.

Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego to:

  • Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach”. Inwestor realizacji - Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, projektant realizacji - Koziarski Pracownia Projektowa – Wojciech Koziarski, MTMA Sp. z o.o., Adventure Ekspozycje Sp. z o.o., Efekt Sp. z o.o.
  • Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach”. Inwestor realizacji - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, projektant realizacji - PPU „Prostyl” Sp. z o.o. - mgr. inż. arch. Agnieszka Oślizło
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie”. Inwestor realizacji - Miasto Chorzów, projektant realizacji - Blank Architekci Sp. z o.o. Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig
  • Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni”. Inwestor realizacji - Miasto Żory, Projektant realizacji - Sdesign Krzysztof Swinka

Projekt z Jaworzna wyróżniony podwójnie

„Modernizacja miejskiego Zalewu Sosina w Jaworznie”, której inwestorem jest Miasto Jaworzno, a projektantką Agnieszka Kaczmarska z ARSIS ATELIER PROJEKTOWE została doceniona podwójnie – wyróżnił ją Jakub Chełstowski i okazała się najpopularniejsza wśród mieszkańców w plebiscycie internetowym i została uhonorowana Nagrodą Publiczności.

Inwestycja jest dużym przedsięwzięciem terenowym i wodnym. Cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców gminy. Dość swobodnie skomponowana i zaaranżowana przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie właściwe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Widać dbałość o osoby ze szczególnymi potrzebami – wyjaśnia jury.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. W tym czasie do konkursu zgłoszonych zostało ponad 600 realizacji z obszaru województwa śląskiego. Wszystkie zgłoszone przestrzenie realizują cele konkursu oraz sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji.

Ładowanie Rozmowy