Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

MZ: 649 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; 15 nowych

Dodano: , źródło: PAP

Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 649, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 15 osób – podało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że w Polsce odnotowano 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą:

  • 8 osób z woj. śląskiego,
  • 3 osób z woj. małopolskiego,
  • 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
  • 1 osoby z woj. lubelskiego,
  • 1 osoby z woj.świętokrzyskiego.

Powiat tarnogórski, Częstochowa i Tychy - to między innymi w tych miastach przebywają nowe osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

"W szpitalu w Chorzowie jest mężczyzna w starszym wieku z powiatu tarnogórskiego. Jego stan jest określany przez lekarzy jako dobry. Służby sanitarne w Bytomiu ustaliły, iż źródłem zakażenia mieszkańca był kontakt z osobą, która jest chora i również jest hospitalizowana" – podała Alina Kucharzewska - rzecznik prasowy wojewody.

W dobrym stanie, w izolacji domowej, przebywa młoda kobieta, która wróciła z Anglii. Zgodnie z procedurami, gdy wystąpiły objawy chorobowe, zgłosiła się na oddział zakaźny, gdzie pobrano próbki do badania na obecność koronawirusa. Kobieta jest pod nadzorem sanepidu w Częstochowie, który objął również kwarantanną wszystkie osoby z jej otoczenia.

Częstochowskie służby sanitarne nadzorują także inną młodą kobietę, która również przebywa w izolacji domowej. Kobieta jest w dobrym stanie zdrowia, a źródłem zakażenia była osoba z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

W domu przebywa także kobieta w średnim wieku, która wróciła z Austrii. Gdy objawy zakażenia groźnym wirusem zaczęły jej dokuczać, zgłosiła się na oddział zakaźny. Lekarz pobrał próbki, zbadał kobietę i zdecydował, że może kurować się w swoim domu.

Do szpitala w Tychach z objawami zakażenia koronawirusem przewieziona została kobieta w sile wieku. Jak ustalili inspektorzy sanitarni, kobieta gościła w swoim domu jakiś czas temu osoby z Holandii. Pacjentka jest w dobrym stanie i pod opieką lekarzy. Podobnie jest w przypadku starszego mężczyzny, który także miał kontakt z osobami z zagranicy. Mężczyzna także jest hospitalizowany.

"Do szpitala na oddział zakaźny przetransportowano dwoje dzieci w wieku kilku i kilkunastu lat. Dzieci zakaziły się od osób ze swojego najbliższego otoczenia. Są pod opieką lekarzy, którzy oceniają ich stan zdrowia jako dobry. Służby sanitarne docierają do wszystkich osób, z którymi osoby zakażone miały kontakt i otaczają je kwarantanną domową" - poinformowała Kucharzewska.

Dotychczas w Śląskiem koronowirusa wykryto w sumie u 74 osób. Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, obecnie blisko 100 osób w całym regionie, u których stwierdzono lub podejrzewa się zakażenie koronawirusem przebywa w szpitalach, w kwarantannie pozostaje około 2500 osób, a pod nadzorem powiatowych sanepidów – ponad 7,3 tys.

Ładowanie Rozmowy