Od 14 do 16 czerwca po raz pierwszy zorganizowany zostanie Tour de GZM czyli Maraton Rowerowy wokół Górnośląsko – Zagłębiowskiej. Organizatorzy: Stowarzyszenie „Planeta Przygody”, Urząd Miasta Katowice oraz Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia przygotowali dwie trasy: pierwsza o długości 200 kilometrów, druga 390 km. Pomysłodawcy wydarzenia zapewniają, że wyznaczone odcinki przebiegać będą przez najatrakcyjniejsze szlaki rowerowe GZM.
Bez pomocy z zewnątrz
Ultramaraton rozgrywany będzie wedle formuły samowystarczalności (self supporting). Obowiązuje zakaz przyjmowania jakiejkolwiek zorganizowanej pomocy z zewnątrz. Można korzystać z punktów gastronomicznych, sklepów napotkanych po drodze. Na trasie 390 km, będzie jeden punkt żywieniowy połączony z punktem noclegowym.
Każdy uczestnik otrzyma nadajnik GPS, w celu śledzenia jego pozycji na żywo. Nadajnik ten podlega zwrotowi na mecie. Trasę należy pokonać ściśle wg. śladu udostępnionego przez Organizatorów (najpóźniej do 24 h przed imprezą). Dopuszczalne jest zjechanie z trasy w celu dojazdu do sklepu, punktu gastronomicznego, noclegu, aczkolwiek powrót na trasę musi się odbyć w miejscu jej opuszczenia. Za powrót na trasę w innym miejscu będą doliczane kary czasowe, wg. wzoru 15 minut kary za każdy rozpoczęty pominięty km.
Start ultramaratonu odbędzie się w kilkunastoosobowych grupach w odstępach minutowych. Przydział zawodników na grupy startowe, podany zostanie najpóźniej w poniedziałek (10.06.2024 r.). UWAGA. Jeżeli wybrana grupa osób, chce startować w jednej określonej minucie startowej, należy przesłać maila na adres PlanetaPrzygody@gmail.com z podaniem nazwisk i nr startowych tychże osób, najpóźniej do niedzieli (09.06.2024 r.).
Z Katowic do Wiednia
Jako pierwsi na start ruszą fani jednośladów, którzy będą mieli do pokonania dłuższy 390 kilometrowy dystans, taka odległość dzieli Katowice od Wiednia. Ich start przewidziano 14 czerwca o 20.00, biuro zawodów czynne od 17.00. Limit czasu na pokonanie trasy: 40 godzin, co daje średnią prędkość ok. 10 km/h, aby pokonać trasę w całości. Dzień później na rowerowy szlak ruszą 15 czerwca o 8.00, biuro zawodów otwarte zostanie już o 6.00. Limit czasu na pokonanie trasy: 20 godzin, co daje średnią prędkość ok. 10 km/h, aby pokonać trasę w całości. Dokładną lokalizację organizator poda w późniejszym terminie.
W pakiecie startowym organizatorzy przewidzieli dwa noclegi (piątek/sobota i sobota/niedziela), ciepły posiłek na mecie plus bufet, losowanie 2 – osobowej wycieczki do Pragi, Wiednia lub Budapesztu, a dla wszystkich, którzy ukończą maraton w limicie czasu (200 km/20 h; 390 km/40 h) okolicznościowy medal.
Więcej szczegółów ma http://www.ultrametropolia.pl/php/informacjeogolne.php
Tam można znaleźć szczegóły dotyczące, w jaki sposób zapisać się na wydarzenie oraz wysokość opłat.