Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Katowice zajmują 8. miejsce w rankingu polskich miast, w których przeklina się najczęściej

Dodano: , źródło: Preply, e-platforma do nauki języków obcych

Katowice zajmują 8. miejsce w rankingu polskich miast, wktórych przeklina się najczęściej. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje w tym rankingu Gdynia, a typowy Polak używa wulgarnych słów średnio około 19 razy dziennie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Preply.

Badanie prowadzone było od 2 do 7 listopada 2022 roku. Wzięło w nim udział 1549 mieszkańców 19 największych miast w Polsce. Aby wziąć udział w badaniu przeprowadzonym przez Censuswide, wymagane było zamieszkanie na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy. Spośród respondentów 57 proc. identyfikowało się jako mężczyźni, a 43 proc. jako kobiety. 

- Preply przeanalizowało dane z 19 polskich miast, aby odkryć gdzie przeklina się najczęściej, w jakich sytuacjach Polacy powstrzymują się od używania wulgaryzmów i kto jest najbardziej tolerancyjny wobec tych kontrowersyjnych słów – wyjaśniają realizatorzy badania.

Jakie są wyniki tego badania?

  • Katowice zajmują 8. miejsce w rankingu polskich miast, w których przeklina się najczęściej (16 razy dziennie).
  • Ponad 12 proc. badanych mieszkańców Katowic twierdzi, że nigdy nie przeklina.
  • Miastem, gdzie przeklina się najczęściej, jest Gdynia. Przeciętnie przeklina się tam 31 razy dziennie.
  • Typowy Polak używa wulgarnych słów średnio około 19 razy dziennie. To niewiele mniej niż średnia dzienna Amerykanów, wynosząca 21.
  • Polacy przeklinają częściej w towarzystwie znajomych  (26,47 proc.) niż w domu (25,02 proc.).
  • Polacy najczęściej przeklinają sami do siebie niż do kogokolwiek innego (36,80 proc.)


Miasta w Polsce, gdzie przeklina się najczęściej

W badaniu, które przeprowadziło Preply, e-platforma do nauki języków obcych, wzięło udział 1500 respondentów. Zostali zapytani o to, jak często używają wulgaryzmów. Jak wskazują realizatorzy badania, na podstawie uzyskanych danych obliczyli średnią liczbę codziennych przekleństw, kto jest ich odbiorcą i kto jest najbardziej tolerancyjny wobec wulgarnych słów. Jak zaznacza Anika Ada, PR Consultant, przeprowadzonych ankiet wynika, że przeciętny Polak przeklina około 19 razy dziennie. Z kolei mieszkańcy Gdyni zdecydowanie przewyższają średnią krajową, przeklinając aż 31 razy dziennie. Badania wykazały też, że mężczyźni używają przekleństw częściej (22 razy dziennie) niż kobiety (15 razy dziennie), a młodsze pokolenia mają większą skłonność do używania wulgarnego języka. Średnio Polacy w wieku od 16 do 24 lat przeklinają 27 razy dziennie, podczas gdy respondenci w wieku 35-44 lat przeklinają 12 razy dziennie.

Tuż za Gdynią znajduje się Bydgoszcz z przeciętną dzienną liczbą przekleństw wynoszącą 29.  Szczecin z kolei zajmuje trzecie miejsce z 23 przekleństwami dziennie.

Co ciekawe, w Częstochowie mieszkańcy przeklinają najmniej w Polsce (10 razy dziennie)! 

Gdzie Polacy przeklinają najczęściej?

Zespół zapytał też ankietowanych o to, gdzie przeklinają najczęściej. Jak się okazuje, następuje to podczas wyjść ze znajomymi – to aż 26,47 proc., z kolei drugim miejscem, w którym przeklinamy najczęściej, jest dom (25,02 proc.). Wyjątkiem jest Lublin. Tu 37,50 proc. mieszkańców miasta najczęściej przeklina w domu i jest to najwyższy wynik w kraju. Często stosujemy też wulgaryzmy podczas jazdy samochodem (15,46 proc.). 

Gdzie Polacy unikają przeklinania?

Badania wykazały, że mieszkańcy Polski najrzadziej używają wulgaryzmów przy dzieciach (74,05 proc.) i przełożonym (71,79 proc.). Dane pokazują również, że czas spędzany przy stole nie jest właściwym miejscem na wulgaryzmy. 

Czy Polakom przeszkadza stosowanie wulgarnego języka przez innych?

Opinie Polaków na temat tolerancyjności dla wulgaryzmów są podzielone. 62 proc. respondentów stwierdziło, że nie obraża ich stosowanie wulgaryzmów, a 38 proc. powiedziało, że wręcz przeciwnie. Wyniki pokazują, że osoby w wieku 54 lat i poniżej były bardziej tolerancyjne wobec przeklinania niż osoby w wieku 55 lat i starsze.

Najbardziej tolerancyjnym miastem w Polsce wobec wulgaryzmów okazał się Sosnowiec. 73 proc. respondentów z tego miasta nie uważa przekleństw za obraźliwe. 

Podsumowując wyniki badań należy podkreślić, że choć to naganne, przeklinanie jest powszechnie obecne w naszym codziennym języku.

Ładowanie Rozmowy