Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jest wyrok w sprawie wybuchu gazu na plebanii w Katowicach-Szopienicach

Dodano: , źródło: TVP 3 Katowice, PSP, KMP

27 stycznia 2023 roku w godzinach porannych doszło do wybuchu gazu na plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Szopienicach. Zginęły 2 osoby – żona i córka Edwarda D., który został oskarżony o doprowadzenie do wybuchu. W czwartek, 28 marca, ogłoszono wyrok.

6 lat więzienia za spowodowanie wybuchu

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód ogłosił nieprawomocny wyrok w sprawie wybuchu gazu w szopienickiej kamienicy. Oskarżony Edward D. został uznany za winnego sprowadzenia niebezpieczeństwa eksplozji poprzez rozkręcenie instalacji przy kuchence gazowej i uszczelnienie drzwi wejściowych. Sąd wymierzył mu karę 6 lat więzienia, a także zobowiązał go do naprawienia szkody pokrzywdzonym, w tym m.in. parafii. 

Oskarżony nie przyznał się do winy. Obrona Edwarda D. ma zamiar wystąpić o uzasadnienie wyroku, aby później ewentualnie złożyć od niego apelację.

Wybuch gazu na plebanii

Do wspomnianego wybuchu doszło 27 stycznia, ok. 8:30. W wyniku niemal całkowitego zawalenia się budynku, śmierć poniosły żona i córka skazanego, zaś inny mężczyzna i dwójka jego dzieci zostali ranni. Edward D., który doprowadził do wybuchu, także został ciężko ranny i musiał zostać poddany hospitalizacji. Później ustalono, że rodzina pana Edwarda zmarła z powodu wcześniejszego zatrucia lekami, nie wybuchu, dlatego mężczyzna nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć córki i żony. W liście, który dotarł do redakcji mediów lokalnych kilka dni po wybuchu, rodzina pisała o zbiorowym samobójstwie.

Podłożem wydarzeń był konflikt rodziny z księdzem, u którego zamieszkiwała. 

Ładowanie Rozmowy