Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jakub Chełstowski sprzeciwia się „Lex Tusk”. Zrezygnował z udziału w prezydenckiej radzie

Dodano: , źródło: Twitter Jakub Chełstowski

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wyraził ostry sprzeciw wobec podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy nazywanej przez media „Lex Tusk”. Wobec tego zrezygnował z członkostwa w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

Pismo do Andrzeja Dudy

O swoim proteście przeciwko decyzji prezydenta Andrzeja Dudy Jakub Chełstowski poinformował w mediach społecznościowych. Do posta dołączył pismo, które skierował do Prezydenta RP. Wyjaśnia w nim, dlaczego zdecydował się zrezygnować z udziału w pracach prezydenckiej rady ds. samorządu terytorialnego.

- Ta ustawa to działanie negujące standardy demokracji i zapowiedź kampanii wyborczej, w której nie będzie żadnych zasad i liczenia się z wyborem Polek i Polaków. Nie godzę się na tak rażące rozbieżności w podejściu do człowieka i obywatela Unii Europejskiej. Stanowczo sprzeciwiam się takim działaniom i z obawą obserwuję ciągłe przybywanie podobnych rozwiązań w polskiej demokracji i samorządności – czytamy w piśmie Jakuba Chełstowskiego do prezydenta RP.

Marszałek zaapelował do prezydenta o opamiętanie się i przypomnienie sobie fundamentalnych wartości. 

Prosi o poparcie

W swoim liście do Andrzeja Dudy Chełstowski zaapelował do wszystkich samorządowców o sprzeciwienie się ustawie „lex Tusk”.

- Wspólnie wyraźmy sprzeciw wobec działań hańbiących polską demokrację i nie pozwólmy na odrodzenie się brudnych metod politycznych, którymi niszczono uczciwych obywateli.

Lex Tusk

Ustawa reguluje powstanie komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Media nazywają ją „Lex Tusk”, gdyż jej zapisy są skierowanie głównie przeciwko opozycji zgromadzonej wokół osoby Donalda Tuska. Ustawa dopuszcza, aby w ramach środków zaradczych pozbawić osobę, która była pod wpływem rosyjskim i działała na szkodę interesów RP, prawa do pełnienia funkcji publicznych na okres nawet 10 lat. Komisja będzie miała prawo do zarządzania przesłuchań, przeszukań i inwigilacji. 

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę, ustawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

Ładowanie Rozmowy