W wielu miastach naszego regionu organizowane są wyjątkowe wydarzenia, podczas których można świetnie się bawić.
Najbliższy tydzień 13-19.04 pełen jest ciekawych wydarzeń w śląskich miastach. Planujesz pójść na spektakl? Chcesz wziąć udział w festiwalu? Zapoznaj się ze spisem najciekawszych imprez i wydarzeń w województwie śląskim na najbliższy tydzień!
Imprezy i wydarzenia w województwie śląskim [13 - 19.04]
13 kwietnia
CHORZÓW: Śląskie Dni Fantastyki 2024
- Godz. 08:00, III LO
- W drugi kwietniowy weekend sale i korytarze III LO w Chorzowie zamienią się w pokład kosmicznej stacji pełnej fantastycznych przygód! W trakcie wydarzenia czekać na Was będą prelekcje, warsztaty, sesje RPG, wystawcy oraz wyjątkowa gra konwencyjna. Po pustkowiach Cooloni oraz Podziemnym Królestwie nadeszła pora na przygodę w kosmicznej przestrzeni, do której zabierze Was Komandor iXPer.
KATOWICE: Festiwal Roślin
- Godz. 08:00, MCK
- Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w Polsce, powraca do Katowic! Niezależnie od tego, czy jesteś zielonym entuzjastą, czy dopiero chcesz odkryć magię roślin, czeka na Ciebie niesamowite wydarzenie pełne radości, barw i inspiracji!
ŻORY: Wymień odpady na sadzonki
- Godz. 09:00, PSZOK
- W kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi i z tej okazji Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Żory wraz z firmą PreZero Recycling Południe zaprasza na kolejną edycję wymiany surowców wtórnych na sadzonki roślin.
Suszec: Koncert Wielkanocny
- Godz. 18:30, Kościół św. Stanisława
- DA PACEM, DOMINE! Słowa te otwierają niezwykłą kompozycję Dominika Lasoty i stały się myślą przewodnią serii koncertów wielkanocnych („Daj nam pokój, Panie!”), a są zarazem szczególnie potrzebne we współczesnych czasach. Święta Wielkanocne przypominają nam o wielkim zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią, jest to czas szczególnej radości wypełniony nadzieją, który winniśmy świętować dziękując Bogu za zstąpienie na ziemię i zgładzenie grzechów świata.
14 kwietnia
RYBNIK: Podróżuj z Ignacym: Radlin szlakiem Emmy i Marcela
- Godz. 09:40, Zabytkowa Kopalnia Ignacy
- Szlak Emmy i Marcela to w sumie 17 miejsc na terenie Radlina, w większości symbolizujących byłe kopalnie, szyby, w tym również bieda-szyby. Z drugiej strony to miejsca z górnictwem i historią górniczego Radlina związane nierozerwalnie, choć nie są wprost miejscami dawnych zakładów przemysłowych. (polskieszlaki.pl).
KATOWICE: Łóżko pełne cudzoziemców
- Godz. 16:30, MCK
- Ciemny, obskurny hotel położony na francusko-niemieckiej granicy, czasy świetności ma dawno za sobą i już nie wszystko w nim działa sehr gut! Cieknący kaloryfer, rozpadający rezerwuar, tajemniczo zatapetowane drzwi.
15 kwietnia
TYCHY: Mali artyści "Malowanie na Płótnie"
- Godz. 17:00, ALEXA SIDE Rękodzieło
- Tego dnia staniecie się prawdziwymi artystami i namalujemy na płótnie obraz. Zajęcia z malarstwa dla dzieci będą fantastycznym sposobem na rozwijanie ich kreatywności i umiejętności artystycznych. Zajęcia odbędą się pod moim patronatem, malarki i wielbicielki rozwoju poprzez zabawę sztuką. Zachęcam dzieci do wyrażania swoich emocji poprzez sztukę oraz poszukiwania w sobie talentów.
ŻORY: Dzień Trzeźwości z filmowym hitem
- Godz. 17:30, kino "Na Starówce"
- 15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. W tym dniu, z inicjatywy Liliany Bocian – Prezes Klubu Abstynentów „STER”, w naszym mieście odbędzie się konferencja, podczas której będzie można dowiedzieć się jak uzyskać pomoc kiedy my sami lub nasi bliscy mają problem z alkoholem. Dla uczestników przygotowano także darmowy seans hitu związanego z tematyką konferencji – filmu pt. „Na Rauszu”.
16 kwietnia
SOSNOWIEC: Błękitny Marsz
- Godz. 10:30, SP nr 6
- Celem tego szlachetnego wydarzenia jest solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Marsz rozpocznie się o godzinie 10:30 sprzed budynku szkoły przy ulicy Legionów 21, a zakończy w starej części Parku Sieleckiego przy Zespole Szkół Muzycznych. Tegorocznym gościem honorowym imprezy jest aktor filmowy i teatralny Paweł Burczyk, ambasador kampanii społecznej “Oswoić autyzm”. Aktor pojawi się w towarzystwie córki Wiktorii, której prawdziwe życie ukaże wkrótce film “Zobaczyć Lili- autystyczna, autentyczna historia”.
SOSNOWIEC: Spotkanie z Martą Ryczko i zbiórka funduszy na książki
- Godz. 18:00, MBP
- Marta Ryczko urodziła się w 1989 roku. Ukończyła psychologię stosowaną oraz studium pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2019 roku należy do sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Autorka opowiadań (publikowała między innymi w Nowej Fantastyce) oraz powieści kryminalnej "Szantażystka".
17 kwietnia
ŻORY: Targi Edukacji i Wolontariatu
- Godz. 10:00, Dworzec Kolejowy
- Poza możliwością zapoznania się z ofertą żorskich szkół ponadpodstawowych będzie można pozyskać informacje na temat wolontariatu, który pomaga zdobywać wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności doceniane przez późniejszych pracodawców na rynku pracy.
18 kwietnia
ŻORY: Bezpłatna mammografia przy Galerii Wiślanka
- Godz. 08:30, Galeria Wiślanka
- Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach zaprasza kobiety w wieku od 45 do 74 lat (urodzone w latach 1950-1979) na akcję bezpłatnych badań mammograficznych w naszym mieście. Przy Galerii Wiślanka pojawi się specjalistyczny mammobus.
PIEKARY ŚLĄSKIE: Biblioteka Podróżnika – Kuba – powrót do przeszłości
- Godz. 17:30, Biblioteka Centralna
- Piekarzanki uwielbiające podróże zapraszają do obejrzenia urokliwych zakątków Kuby – kraju, gdzie na każdym kroku odbija się echo rewolucji. Piękne plaże, zadziwiająca przyroda, życzliwość ludzi, a z drugiej strony zniszczenia, bieda, kolejki i jedzenie za przydziały to obraz obecnej wyspy. Zapraszamy na podróżnicze slajdowisko!
WODZISŁAW ŚLĄSKI: W lokalności siła
- Godz. 18:00, Izba Gospodarcza Wodzisław Śląski
- Izba Gospodarcza Wodzisław Śląski zaprasza przedsiębiorców oraz osoby wspierające przedsiębiorców i chętne wiedzy 18 kwietnia 2024 na godz. 18:00 na Pierwszą Kolację Biznesową.
RUDA ŚLĄSKA: I love swing
- Godz. 18:00, Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
- Największe przeboje w historii swingu, od jego ogromnej popularności przypadającej na lata 30. ubiegłego wieku, po współczesne utwory utrzymane w tym stylu. „Chatanooga Choo Choo”, „Moonlight Serenade”, „Quando Quando”, „Strangers In The Night”, czy bardziej współczesne „Wake Me Up Before You Go” i wiele innych. Z pewnością każdy zna i lubi te tytuły.
19 kwietnia
KATOWICE: Folwark zwierzęcy reż. Jan Klata
- Godz. 19:00, Teatr Śląski
- Teatr Śląski zaprasza na sceniczną wersję alegorycznej historii o pracy i zniewoleniu, o niebezpieczeństwach polityki, granicach wytrzymałości i zawsze groźnej propagandzie.
KATOWICE: IX. Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
- Godz. 08:00
- W ramach Konferencji odbywają się cztery oddzielne sesje: Diagnostyczna, Biotechnologiczna, Posterowa i Doktorancka w których czasie odbędzie się Konkurs Prac Naukowych będących efektem m.in.: działalności w Studenckich Kołach Naukowych. Celem konferencji jest promowanie i podkreślenie wagi diagnostyki laboratoryjnej oraz biotechnologii.
SOSNOWIEC: GeoPiknik na Żylecie
- Godz. 10:00, Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ
- W programie wydarzenia znalazły się dwa wykłady popularnonaukowe, liczne warsztaty, oraz wernisaż grafik wygenerowanych przez AI „Twarze Nauk o Ziemi w oczach Sztucznej Inteligencji”. Będzie można również zwiedzić Muzeum Nauk o Ziemi, wziąć udział w rodzinnej Grze Miejskiej ‘W Pogoni Za Ziemią’, oraz zobaczyć Tyranozaura (grupa ciTyREX) wędrującego korytarzami Instytutu. Przez cały dzień na gości czekać będą stoiska pokazowe prezentujące różnorodne zagadnienia i ciekawostki z zakresu szeroko-pojętych nauk o Ziemi.
KATOWICE: Silesia Beer Fest XI
- Godz. 16:00, MCK
- Wystawcy browarów rzemieślniczych z całej Polski zaprezentują zarówno swoje klasyczne pozycje jak i piwa przygotowane specjalnie na ten festiwal. Kilkaset różnych piw w jednym miejscu w Katowicach. To niebywała okazja! Aby dopełnić doznań smakowych na terenach obok hali powstanie strefa food truck.
SOSNOWIEC: Mimesis. XXVI Sosnowieckie Spotkania Artystyczne
- Godz. 18:00, Pałac Schoena
- W XXVI Spotkaniach udział wzięło 26 uczestników: fotografów i malarzy (wśród nich artystki wizualne). Wyjazd plenerowy odbył się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w miejscu bardzo symbolicznym, odkrytym dla artystów po I wojnie światowej, kiedy to Tadeusz Pruszkowski organizował plenery dla swoich studentów.
Więcej wydarzeń znajduje się w naszym kalendarzu imprez.