Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Historyczny sukces polskiej kardiochirurgii — mija 39 lat od pierwszej udanej transplantacji serca

Dodano:

5 listopada 1985 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii polskiej medycyny. Tego dnia w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu prof. Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, rozpoczynając tym samym nowy etap w historii kardiochirurgii w naszym kraju.

Profesor Zbigniew Religa — wybitny polski kardiochirurg

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, oraz zdał egzaminy ECFMG, zdobywając stypendium w Mercy Hospital. Następnie odbywał staże podyplomowe w Stanach Zjednoczonych. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1973 roku, a doktora habilitowanego w 1981 roku. Od 1984 roku kierował Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Obecnie klinika pełni rolę Śląskiego Centrum Chorób Serca. Zbigniew Religa za zasługi dla polskiej medycyny został uhonorowany licznymi orderami m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski nadanym w 1998 roku, czy Orderem Orła Białego nadanym w 2008 roku.

Pierwsza w Polsce udana transplantacja serca

Transplantacja wykonywana przez prof. Zbigniewa Religę w Zabrzu była pierwszym w pełni udanym przeszczepem serca wykonanym w Polsce. Profesorowi Relidze w zabiegu pomagał zespół lekarzy — Jerzy Wołczyk, Bogusław Ryfiński, Andrzej Bochenek i Marian Zembała, biorcą przeszczepu był natomiast 62-letni mężczyzna z niewydolnością serca. Zabieg zakończył się pomyślnie, a pacjenta udało się wybudzić. Niestety, pierwszy w historii biorca zmarł 2 miesiące po operacji w wyniku sepsy. Pomimo śmierci pacjenta operacja okazała się sukcesem i po dziś dzień jest uznawana za nowy rozdział w historii polskiej kardiochirurgii.

 

Historyczny sukces

W latach 80 XX wieku zabieg transplantacji serca obarczony był dużym ryzykiem niepowodzenia. Należy pamiętać, że większość szpitalnego personelu nie była wykwalifikowana do przeprowadzania podobnych operacji. Pierwsza próba przeszczepu serca w Polsce odbyła się 4 stycznia 1969 w Łodzi i prowadzona była przez zespół profesorów Jana Molla, Antoniego Dziatkowiaka i Kazimierza Rybińskiego. Pomimo wszelkich starań operacja zakończyła się niepowodzeniem i śmiercią pacjenta, spowodowaną poważną chorobą serca oraz towarzyszącą temu chorobą płuc.

Profesor Zbigniew Religa, podejmując się przeprowadzenia transplantacji, zapisał się w historii polskiej medycyny jako jeden z najwybitniejszych kardiochirurgów w kraju i dał nadzieję na lepsze jutro setkom Polaków z problemami kardiologicznymi.

Źródło fot. Zbigniew Religa 3 2008 - Category:Zbigniew Religa - Wikimedia Commons

 

Ładowanie Rozmowy