Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dokładnie 100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021 - lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Tomasz Żak

Gospodarzem majowej imprezy jest Stadion Śląskich. To jedne z czterech prestiżowych zawodów królowej sportu, które zagoszczą w tym roku na arenie kultowego Kotła Czarownic.  

Siła jest w drużynie a biało-czerwona drużyna jest jedna. Wprawdzie w pierwszy weekend maja wystartują w Chorzowie sami sprinterzy ale my – lekkoatleci reprezentujący konkurencje techniczne – bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych kolegów z reprezentacji Polski. To przecież szansa dla nich na  olimpijską kwalifikację – powiedział rekordzista Polski, medalista MŚ – Piotr Lisek. 

W grudniu wybrano maskotki zawodów. Są nimi: Żyrafa Lunani, Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. Wszystkie są zwierzętami śląskiego ZOO i na co dzień można je tam zobaczyć. Zresztą przy wybiegach każdego z nich, zamieszczona będzie informacja na temat zwierzęcia - maskotki oraz samej imprezy. Silesia21 wszystkie cztery zwierzęta objęła opieką. Maji, Sprinter i Julian podobnie jak Żyrafa Lunani także doczekają się kostiumów stworzonych na ich podobieństwo i w czwórkę będą zabawiały uczestników zawodów.   

Silesia21 to ostatnia szansa na olimpijską kwalifikację i pierwsza okazja do zdobywania biletów na Mistrzostwa Świata, które w 2022 roku odbędą się w Eugene w Oregonie. Zawody niezwykle ważne także dla polskich sprinterów. O ile damski zespół 4x400m i mieszany 4x400m olimpijskie paszporty już ma, o tyle obie polskie sztafety 4x100m oraz męska drużyna 4x400m o igrzyska cały czas walczą. 

Areną mistrzostw będzie Stadion Śląski, który od sierpnia ubiegłego roku jest oficjlanym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Chociaż większość kibiców kojarzy go ze spektakularnymi występami polskich piłkarzy czy mistrzostwem świata żużlowca Jerzego Szczakiela to Kocioł Czarownic gościł też wiele wydarzeń lekkoatletycznych. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku na żużlowej wówczas bieżni rywalizowała najwybitniejsza polska sportsmenka Irena Szewińska. Ba, wyrównała tu nawet Rekord Świata na 200m (22.7). Było to w 1967 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – ZSRR. Dziś Śląski jest najnowocześniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i dzięki temu gospodarzem imprez o zasięgu globalnym. Ten rok będzie szczególny dla obiektu – prócz World Athletics Relays Silesia21, w maju (ostatni weekend) na Śląsku odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour. 

Organizacja takich wydarzeń na chorzowskim stadionie wpisuje się w strategię działań samorządu województwa

Mistrzostwa sztafet oraz kolejne wydarzenia jakie są planowane na Stadionie Śląskim to ogromny sukces sportowy i promocyjny. Jest to potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania przynoszą pożądany efekt. Doceniany jest potencjał stadionu i regionu. W ciągu czterech miesięcy odbędą się 4 wielkie międzynarodowe imprezy. Dzięki takim wydarzeniem możemy umacniać markę Śląska oraz prezentować walory turystyczne i kulturalne regionu. Stworzyliśmy nawet Pociąg Mistrzów, symboliczny most między Stadionem Śląskim a mieszkańcami regionu. Na pociągu widnieją wizerunki naszych ambasadorów a także logotypy światowych imprez, które na Śląsku zorganizujemy – przekonuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i  z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych – podkreśla prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera.

Lekkoatleci na naszym obiekcie będą mieli możliwość wywalczenia kwalifikacji na najważniejsze światowe imprezy. To dla nas dodatkowa motywacja. Chcemy stworzyć sportowcom jak najlepsze warunki, by mogli walczyć o założone cele, realizować swoje marzenia właśnie na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym. Myślimy przecież o przyszłości. Mamy świadomość, że im lepiej te zawody zorganizujemy tym większą szansę będziemy mieli na kolejne wielkie, światowe imprezy w naszym regionie – mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy.

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, wspomniany tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski - Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można to zrobić, nawet w trudnych czasach pandemii – dodaje Paweł Fajdek.

Imprezy będą biletowane. Odbędą się z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego

Kluczowe daty:

  • 1 - 2 maja 2021 – World Athletics Relays, lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet
  • 29 – 30 maja 2021 – 9. Drużynowe Mistrzostwa Europy (superliga) 
Ładowanie Rozmowy