Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Czekają nas największe upały w tym roku? Damian Dąbrowski nie ma wątpliwości! Sprawdź prognozę pogody na weekend

Dodano: , źródło: Pogodadlaslaska.pl - Damian Dąbrowski

Przed nami pełnia lata i wyjątkowo zachęcającej do aktywności na świeżym powietrzu pogody. Jakiej aury możemy spodziewać się podczas rozpoczynającego się dziś weekendu? Damian Dąbrowski, świetnie znany śląski meteorolog nie ma wątpliwości – czekają nas niemal tropikalne upały!

Ostatnie dni pod względem pogodowym były  niczym w bollywoodzkim filmie… czasem słońce, czasem deszcz. Długie wyczekiwane opady pojawiły się w nocy ze środy na czwartek i właśnie tego dnia przybrały na sile. Jakiej pogody możemy się spodziewać w piątek oraz weekend? O tym Damian Dąbrowski w pogodowej zapowiedzi na stronie Pogoda dla Śląska.

Prognoza pogody Damiana Dąbrowskiego na weekend 14-16 lipca

Dzisiaj, czyli 14 lipca w ciągu dnia zachmurzenie w całym województwie śląskim będzie przeważnie umiarkowane i małe. Damian Dąbrowski nigdzie nie spodziewa się opadów. Temperatura zacznie rosnąć i po południu wyniesie ok. 25/27°C, a więc zrobi się gorąco, ale nie upalnie. Wiatr powieje słabo najpierw z kierunków zachodnich, a później skręci na południowo-wschodni. Ciśnienie będzie się delikatnie wahać w zakresie 1020-1017 hPa.

W nocy z piątku na sobotę będzie bezchmurnie (możliwe małe zachmurzenie). Nie będzie opadów, a temperatura minimalna wyniesie ok. 11/15°C. Wiatr słaby z południowego wschodu, a ciśnienie osiągnie ok. 1017 hPa.

W sobotę 15 lipca możemy liczyć na piękną słoneczną pogodę. Na niebie pojawi się najwyżej trochę niegroźnych chmur kłębiastych (cumulus), które nie przyniosą opadów. Zrobi się upalnie! Temperatura maksymalna po południu wyniesie ok. 30/32°C. Wiatr powieje słabo z kierunków południowych, a ciśnienie będzie spadać do średniej wartości ok. 1013 hPa.

Sobotnia noc przyniesienie w całym regionie bezchmurne niebo i nie ma co spodziewać się opadów. Możliwa będzie obserwacja gwiazd! Temperatura minimalna wyniesie ok. 15/18°C. Wiatr słaby z kierunków południowych, a ciśnienie stabilne i średnie ok. 1013 hPa.

Niedziela 16 lipca najcieplejszym dniem w 2023 roku!

Drugi dzień weekendu, czyli niedziela 16 lipca to najprawdopodobniej najcieplejszy dniem od początku 2023 roku. Damian Dąbrowski przewiduje temperaturę maksymalną ok. 31/32°C (lokalnie temperatura będzie ciut wyższa). Od rana w całym regionie sporo słońca. Po południu od zachodu zbliży się front, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się lokalnie punktowe burze. Wiatr przeważnie słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie stabilne ok. 1015 hPa.

Czeka nas kolejny słoneczny i upalny weekend. A skąd tak wysokie temperatury? To proste. Mamy środek lata. Operacja słoneczna jest bardzo silna i przy bezchmurnym niebie mocno nagrzewa powierzchnię Ziemi oraz powietrze. Do tego znajdziemy się w obszarze między słabym, ale dość słonecznym wyżem FEE, który będzie się przemieszczał przez Polskę nad Ukrainę, a niżem SANDOR znad zachodniej Europy, który dodatkowo ściągnie z południa kontynentu w naszym kierunku upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego – wyjaśnia Damian Dąbrowski w przygotowanej prognozie pogody.

Ładowanie Rozmowy