Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ceny wspólnych biletów KŚ i ZTM ostro w górę. Za podwyżkę odpowiedzialne Koleje Śląskie

Dodano: , źródło: Gazeta Wyborcza/Koleje Śląskie/ZTM/własne

Pasażerowie Kolei Śląskich i komunikacji ZTM od 8 kwietnia zapłacą znacząco więcej za Metrobilet na wszystkich trasach! Podwyżki sięgają kilkudziesięciu złotych. Mogło być jednak drożej.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębowskiej Metropolii oficjalne zaakceptował podwyżki cen Metrobiletów. Z informacji katowickiej Gazety Wyborczej wynika, ze podwyżka jest spora, ale mogła być jeszcze większa. Podniesienie cen wspólnych biletów odbyło się na wniosek spółki Koleje Śląskie, która domagała się nawet większej podwyżki niż ostatecznie ustalono.

Ceny biletów dzielą się na stawki ZTM i Kolei Śląskich – wzrost cen dotyczy zatem części kolejowej, ale dla pasażerów nie ma to większego znaczenia, gdyż finalnie i tak zapłacą więcej. Jak bardzo wzrosną ceny Metrobiletu? Niestety, podwyżka jest naprawdę znacząca i dotkliwa dla kieszeni.

Rzecznik Kolei Śląskich, Tomasz Musioł wyjaśnił, że powodem podwyżki cen biletów po stronie spółki są rosnące ceny utrzymania infrastruktury, w tym wyższe czynsze dla PKP za kasy KŚ i inne pomieszczenia na dworcach kolejowych.

Podwyżka cen Metrobiletu od 8 kwietnia. Pasażerowie zapłacą dużo więcej

Dużo więcej to znaczy ile? Dla przykładu, bilet dobowy, który ZTM określa jako „24h+Kolej”, a KŚ jako „Superbilet 24 Strefa M”, pozwalający na nielimitowane przejazdy pociągami Kolei Śląskich po całej metropolii, a także jazdę wszystkimi liniami autobusów, tramwajów i trolejbusów w czasie 24 godzin zdrożeje aż o 9 złotych – będzie kosztować 24 złote (do tej pory 15 złotych). Od 8 kwietnia bilet dobowy będzie sprzedawany wyłącznie w sieci sprzedaży ZTM.

Najmocniej podwyżki odczują jednak pasażerowie kupujący bilety okresowe. O 40 złotych więcej – ze 119 złotych na 159 złotych – zostanie podniesiona opłata za Metrobilet Strefa Katowice, pozwalająca na korzystanie z komunikacji miejskiej i pociągów w obrębie stolicy województwa.

Metrobilety w tzw. strefach kolorowych, które umożliwiają podróże na wybranych przez pasażera połączeniach komunikacyjnych podrożeją o 41 złotych – ze 179 na 220 złotych.

Chodzi o łącznie pięć stref komunikacyjnych:

  • Strefa żółta: Tarnowskie Góry – Bytom – Chorzów – Katowice (S8)
  • Strefa zielona: Gliwice – Zabrze – Chorzów – Katowice (S1) i jej odłam Knurów – Gliwice – Zabrze – Chorzów – Katowice (S76)
  • Strefa czerwona: Dąbrowa Górnicza – Będzin – Sosnowiec – Katowice (S1) i je odłam Sławków – Dąbrowa Górnicza – Sosnowiec – Katowice (PR – PolRegio)
  • Strefa pomarańczowa: Tychy – Katowice (S4/S41); Kobiór – Tychy – Katowice (S5 i S6); Łaziska Górne – Mikołów – Katowice (S7 i S71)
  • Strefa niebieska: Bieruń Nowy – Mysłowice – Katowice (S31)

Metrobilet na wszystkie strefy, który do tej pory kosztował 229 złotych podrożeje najmocniej – do 299 złotych.

 

 

 

Ładowanie Rozmowy