Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Cena węgla w sklepie PGG wyższa nawet o 400 złotych. Powód? Wzrost kosztów produkcji i „ujednolicenie cen”

Dodano: , źródło: PGG S.A./własne


Klienci Polskiej Grupy Górniczej, którzy korzystają z zakupu węgla poprzez oficjalną stronę internetową PGG S.A. mogą się mocno zdziwić. Sprawdziły się prognozy ekspertów i związkowców. Węgiel podrożał nawet o 400 złotych.

Ujednolicenie cen na rynku – to oficjalny powód drastycznej podwyżki cen węgla w oficjalnym sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. O takiej możliwości od dawna mówili oficjalnie związkowcy i eksperci rynku wydobywczego. PGG w oficjalnym piśmie wyjaśnia, że powodem podwyżki cen jest wzrost kosztów produkcji w 2022 roku. Ceny sprzedaży dla poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach zostały podniesione od 16 sierpnia.

Konieczność ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych wymuszona została drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 roku. Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG S.A. wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej – czytamy w oficjalnym oświadczeniu spółki.

Podwyżki cen węgla w sklepie internetowym PGG S.A. Nawet o 400 złotych!

Do połowy sierpnia te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Zmiana sprawiła, że średnia cena węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (do tej pory było to około tysiąc złotych). Spółka zapewnia jednak, że ceny węgla nadal będą jednymi z najniższych na rynku.

Ceny zostały podniesione na tyle mocno, że zakup opału na okres jesienno-zimowy mocno uderzy po kieszeni. Do tej pory tona ekogroszku Pieklorz kosztowała 1045 złotych, dziś jest to 1420 złotych - to blisko 400 złotych więcej. Podobnie jest z ekogroszkiem Karolik – cena skoczyła z 1025 na 1420 złotych za tonę. Mniej zapłacimy za ekogroszek luzem – w obu przypadkach ceny zaczynają się od 1220 złotych, jednak wcześniej płaciliśmy za niego niecałe 900 złotych. Węgiel na palecie zdrożał za to o 200 złotych.

We wtorek PGG S.A. zaliczyło również rekordową liczbę transakcji zakupowych, kierując do sprzedaży blisko 70 tys. ton węgla – najwięcej w historii. Umożliwiło to dokonanie rekordowej ilości transakcji podczas jednej sesji na stronie internetowej spółki – ponad 13 tysięcy.

 

Ładowanie Rozmowy