Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Bonus za wiek: Stulatkowie otrzymują świadczenie honorowe wypłacane przez ZUS. Ile wynosi?

Dodano:

W województwie śląskim mieszka wielu stulatków. Każdy z nich z racji pięknego wieku może liczyć na mały bonus od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bowiem wszystkim, którzy ukończyli 100 lat życia przysługuje specjalny dodatek, zwany świadczeniem honorowym.Wspomniany dodatek jest przyznawany z urzędu i wypłacany niezależnie od otrzymywanej emerytury i innych świadczeń. Osoby otrzymujące emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą zatem składać nigdzie żadnych wniosków. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku stulatków, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Ci, aby otrzymać dodatek muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. Okazuje się, że taki bonus może być zdecydowanie wyższy niż kwota otrzymywanej emerytury, jednakże można go otrzymać tylko raz.


Obecnie świadczenie honorowe otrzymuje ponad 2 tysiące osób w całej Polsce. Z kolei w województwie śląskim w zaszczytnym gronie stulatków otrzymujących taki dodatek znajduje się 248 osób. Co ciekawe, najstarsza osoba, która otrzymuje świadczenie z ZUS ma 114 lat i mieszka w województwie śląskim.

Ile wynosi takie świadczenie?

Kwota bazowa ustalana jest każdego roku. Obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Obecnie, w 2020 roku, obowiązująca stawka dla osób, które ukończyły sto lat po 29.02.2020 wynosi 4294,67 zł brutto.


Oddziały ZUS znajdujące się na terenie województwa śląskiego wypłacają świadczenie honorowe dla 248 osób, wśród których jest zaledwie 46 mężczyzn. Zgodnie z danymi ZUS, najstarsza Polka otrzymująca świadczenie honorowe z ZUS ma 114 lat i mieszka w Gliwicach. Z kolei wśród panów najstarszy jest 107-letni mieszkaniec Zabrza.


Jeżeli chodzi o Chorzów, to tu ZUS wypłaca świadczenie honorowe 26 kobietom i 5 mężczyznom. W gronie tym najstarsza kobieta ma 103 lata, a najstarszy mężczyzna - 102 lata. Podobnie jest w Rybniku, gdzie bonus trafia także do 31 osób, a wśród nich najstarsi mają 106 lat (mężczyzna) i 107 lat (kobieta).

fot. pixabay.com

Ładowanie Rozmowy