Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Akcja Zima: na Śląsku dla bezdomnych przygotowano 2500 miejsc, drogowcy też deklarują gotowość

Dodano:

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omawiano zagrożenia związane z nadejściem zimy. Przedstawiciele służb deklarowali, że zima nikogo w tym roku nie zaskoczy – na bezdomnych czeka już 2,5 tys. miejsc w schroniskach, kolejarze i drogowcy również zapewniają, że są gotowi na mrozy i opady śniegu.

Drogowcy są gotowi – sól i piasek czekają już w magazynach

Ponad 10 tys. ton soli i 7 tys. ton piasku czeka w magazynach razem z solanką i 257 jednostkami do odśnieżania – mówił Ryszard Rzepecki z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Pod opieką Zarządu Wojewódzkiego Dróg pozostaje 1273 km dróg, jednak 776 km z nich jest obsługiwanych przez jednostki powiatowe.

Pierwsze przymrozki za nami, a bilans wypadków w ostatnich tygodniach zdecydowanie się podwyższył – czarna jezdnia może być zdradliwa, o czym przekonał się zapewne niejeden kierowca wyjeżdżający chociażby dzisiaj rano na śląskie drogi. Nie są to warunki, które wymagają interwencji drogowców, więc wzmożona czujność i lekka noga na gazie jest na pewno zalecana.

Na bezdomnych czeka blisko 2,5 tys. miejsc w schroniskach

Na terenie całego województwa przygotowanych jest już 2464 miejsc w schroniskach dla osób, które nie mają swojego dachu nad głową. Od listopada działa też specjalna infolinia dla osób bezdomnych pod numerem 987. Jak informuje Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, zarejestrowano tam już 124 zgłoszenia.

Na potrzebujących czeka 648 miejsc w noclegowniach i 295 w ogrzewalniach. Bezdomni pożywić się mogą w 31 jadłodajniach, 20 punktach wydawania żywności, na ich potrzeby uruchomiono także 21 punktów wydawania odzieży, 3 punkty medyczne, 3 pralnie i 11 łaźni.

Nowym działaniem z naszej strony jest propozycja, którą wysłaliśmy do wszystkich gmin powołania koordynatora ds. bezdomnych i ubogich. Taka osoba, zgłoszona przez samorząd, jest z nami w kontakcie non stop w razie potrzeby, co bardzo usprawniło proces udzielania pomocy potrzebującym – wyjaśnia Grzegorz Rak z wydziału rodziny i polityki społecznej ŚUW.

Jak wykazało badanie liczenia bezdomnych z lutego tego roku, w województwie śląskim jest około 4200 osób bez stałego miejsca zamieszkania, jest to jednocześnie 500 osób mniej niż w roku 2018. O pomocy bezdomnym mówił zastępca komendanta wojewódzkiego policji Roman Rabsztyn:

Organizujemy zbiórki odzieży, chcemy także uruchomić śląskich negocjatorów do rozmów z osobami bezdomnymi, bowiem często zdarza się, iż nie chcą przyjąć żadnej pomocy. W ramach krajowej mapy bezpieczeństwa istnieje też zakładka "bezdomność" i widzimy, iż mieszkańcy chętnie dokonują tam zgłoszeń – relacjonował Roman Rabsztyn.

Zarówno służby jak i wolontariusze zajmujący się problemem bezdomności apelują, aby nie pozostawać obojętnym, kiedy widzimy osobę próbującą jakoś przetrwać zimę. Warto wówczas przekazać chociażby wspomniany numer telefonu 987.

Ładowanie Rozmowy