Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Akcja odławiania nutrii w Rybniku. Mamy komentarz urzędu!

Dodano: , źródło: UM Rybnik, Pet Patrol, Zagroda 3 Siostry

W minionym tygodniu firma wyłoniona w przetargu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła odłów i likwidację rybnickich nutrii. Rybnicki Urząd Miasta wyjaśniał, że zależy im na losie zwierząt – władze Rybnika zaangażowały się w stworzenie azylu dla nutrii. 

Rybnickie nutrie na celowniku

Dokładne losy rybnickich nutrii opisywaliśmy w poprzednich artykułach. Te urocze zwierzęta są gatunkiem inwazyjnym, z tego powodu RDOŚ ogłosił przetarg na odłowienie nutrii przebywających nad Nacyną, gdzie stanowiły niemałą atrakcję turystyczną. Odstrzał rozpoczął się w miniony poniedziałek, 14 października. Mieszkańcy mieli ogromne pretensje do władz miasta – urząd wyjaśnia jednak, że nie ma wpływu na działania firmy, która została wyłoniona w przetargu.


 

CZYTAJ WIĘCEJ:


- Niestety, to co działo się nad Nacyną to działania niezależnie od miasta. Nie mamy wpływu na działania firmy, która podpisała umowę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach. Co więcej, nie został nam udostępniony harmonogram działań tej firmy (nie udzielono nam także informacji, pomimo naszych licznych pytań) - przekazuje Agnieszka Skupień, Naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji UM Rybnik.

Na tamten moment aktywistom i organizacjom prozwierzęcym udało się uratować część zwierząt – Pet Patrol zapewnił bezpieczeństwo 21 nutriom. Obecnie pod opieką mają ich już 27 – okazało się, że odłowiono ciężarną samicę, która urodziła 6 młodych.

Obrońcy nutrii chcą stworzyć dla nich azyl, gdzie zwierzaki mogłyby przebywać, nikomu nie przeszkadzając. Potrzeba jednak na to odpowiednich pozwoleń – jak wskazuje Pet Patrol, w pomoc z procedurami i biurokracją mocno zaangażował się Urząd Miasta. 

- Wyrażamy sprzeciw wobec ewentualnego odstrzału nutrii w centrum miasta, ponieważ istnieje możliwość przekazania zwierząt do Zagrody 3 Siostry, co uważamy za humanitarne rozwiązanie. To miejsce ma zgodę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Co więcej  w ramach inicjatywy lokalnej prace w tym miejscu rozpoczęły już Rybnickie Służby Komunalne. Została zorganizowana zbiórka społeczna na rzecz tego miejsca. To miejsce ma szansę powstać dzięki współpracy urzędników i organizacji pozarządowych i przychylności Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Niestety wcześniej nie udało nam się przekonać Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o tym, żeby pieniądze skierowała na powstanie schronienia dla nutrii – dodaje Agnieszka Skupień.

Odstrzał zostanie wstrzymany?

Urząd Miasta Rybnik przekazał, że na dzień dzisiejszy powstaną nie jedno, a dwa miejsca, gdzie nutrie będą mogły spokojnie żyć – Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyraziła zgodę na ich utworzenie.

- Mamy w Rybniku dwa miejsca z oficjalną zgodą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na przetrzymywanie nutrii. Jedno na 30, drugie na 25 zwierząt – przekazuje Mariola Michalska z biura prasowego Urzędu Miasta Rybnik.

Miejsc dla nutrii może powstać więcej – Urząd Miasta zachęca osoby zainteresowane prowadzeniem azyli dla tych zwierząt o zgłoszenie się do urzędu, który obiecuje pełne wsparcie na każdym etapie realizacji.

W akcję ratowania nutrii włączyła się także minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, która, jak przekazuje rybnicki magistrat, miała polecić wstrzymanie wykonania przetargu na odłów nutrii rozpisanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. 

- Nasze starania przynoszą efekty, a my działamy dalej – dodaje. 

O postępach w sprawie nutrii będziemy informowali na bieżąco!

Ładowanie Rozmowy