Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Testowy system e-faktur już dostępny. Kiedy ich wystawianie stanie się obowiązkowe?

Dodano:

1 października wystartowała testowa wersja Krajowego Systemu e-Faktur. Na ten moment korzystanie z e-faktur będzie dobrowolne. Wkrótce jednak stanie się to obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.

Krajowy System e-Faktur już dostępny

Oto kolejny krok w stronę całkowitej cyfryzacji – już od 1 października przedsiębiorcy mogą korzystać z testowego Krajowego Systemu e-Faktur. 1 stycznia 2022 roku zostanie uruchomiona właściwa wersja systemu, a przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niego dobrowolnie przez kolejny rok. Niestety, nowelizacja ustawy o podatku VAT wprowadza obowiązek wystawiania e-faktur od 1 stycznia 2023 roku – oznacza to, że już niebawem każdy przedsiębiorca będzie zmuszony do korzystania z nowej rządowej platformy.

Doby pomysł czy spore utrudnienie?

Niewielu przedsiębiorcom podoba się perspektywa obowiązku wystawiania e-Faktur. Warto podkreślić, że mianem e-faktury określamy specjalne pliki, tworzone zgodnie z zaleceniami narzuconymi przez Ministerstwo Finansów. Aby ją wystawić, przedsiębiorca będzie musiał skorzystać z rządowej platformy, która będzie gromadziła wszystkie e-faktury. Oznacza to, że faktura będzie trafiała nie tylko bezpośrednio do klienta, lecz także do fiskusa. Przedsiębiorcy obawiają się, że może to generować wiele problemów. Ponadto wielu z nich martwi się, jak faktycznie będzie działała rządowa platforma – większość z uruchomionych już serwisów często zmaga się z problemami technicznymi.

Ministerstwo zachęca przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów jest jak najbardziej świadome tego, że wielu przedsiębiorców nie jest przekonanych do e-faktur. Z tego powodu resort próbuje zachęcić właścicieli firm do korzystania z nowego systemu poprzez obietnicę szybszego zwrotu podatku VAT. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wystawiać e-faktury za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, mogą liczyć na zwrot podatku VAT w ciągu 40 dni. Dodatkowym argumentem za korzystaniem z platformy ma być fakt, że przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku przechowywania faktur – nie jest to jednak wystarczająca zachęta dla znacznej większości właścicieli firm.

Krajowy System e-Faktur – jak z niego skorzystać?

Krajowy System e-Faktur będzie dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. Aby się zalogować, wystarczy potwierdzić swoją tożsamość przez ePUAP lub podpis elektroniczny. W przypadku jednoosobowych działalności, dostęp do platformy otrzymają ich właściciele. Przedsiębiorca ma także możliwość przekazania uprawnień innej osobie, na przykład księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego.

Ładowanie Rozmowy