Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Na co weźmiesz pożyczkę unijną?

Dodano:

Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje. To także bardzo korzystne pożyczki unijne z umorzeniem części zaciągniętego długu. Kto może wziąć taką pożyczkę i na co może ją przeznaczyć?

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 wspierają samorządy, firmy oraz ważne lokalne inicjatywy, które pomagają podnosić jakość życia mieszkańców województwa. I chociaż w dalszym ciągu często kojarzone są z dużymi inwestycjami, takimi jak budowy dróg czy połączeń kolejowych, to pomagają też w wielu innych kwestiach i są blisko ludzi oraz ich codziennych spraw.

Otrzymanie dofinansowania kojarzyło się z czasochłonnym procesem, z koniecznością spełniania wielu warunków i składaniem licznych dokumentów. Prostszym i szybszym rozwiązaniem, które pomaga zaspokajać potrzeby i odpowiadać na współczesne problemy, są pożyczki unijne. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kredytów dostępnych w popularnych bankach. Charakteryzują się dużo korzystniejszym oprocentowaniem wynoszącym zaledwie 1-2% i brakiem opłat. Jednak największą ich zaletą jest niewątpliwie to, że pozwalają na umorzenie dużej części pożyczki po spełnieniu określonych warunków.

Inwestycje w rozwój firm

Dla naszego regionu kluczowy jest rozwój firm, zwłaszcza tych średnich, małych i mikro. To w nich drzemie olbrzymi potencjał. Ich kreatywność przekłada się na innowacyjność i konkurencyjność, pozwala tworzyć nowe produkty, usługi oraz sprawia, że województwo nadąża za trendami, prężnie się rozwija i stawia czoła wyzwaniom nowoczesnego świata. Od ich kondycji zależy także poziom zatrudnienia i dobrobyt mieszkańców. Pożyczka rozwojowa może wynieść nawet do 5 mln złotych. To duży zastrzyk gotówki, zwłaszcza dla mniejszych podmiotów. Pieniądze można przeznaczyć na dostosowanie i zmiany w prowadzonej działalności, zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia, inwestycje niezbędne do wejścia na rynki zagraniczne, w tym promocję na zagranicznych targach, czyli wydatki, na które najczęściej średnie i małe firmy nie mogą sobie pozwolić. Z pożyczek będą mogły skorzystać także firmy z branży turystycznej, które chcą zainwestować w infrastrukturę turystyczną, okołoturystyczną i rekreacyjną. Na zasilenie funduszu pożyczek rozwojowych (w działaniu 1.9. Konkurencyjność przedsiębiorstw) przeznaczono aż 368,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Na spłatę zobowiązań firmy będą miały nawet 7 lat.

Firmy, którym zależy na zrównoważonym rozwoju i dostosowaniu działalności do wysokich standardów środowiskowych, mogą skorzystać z pożyczki na inwestycje GOZ w przedsiębiorstwach. Pieniądze pomogą im wprowadzić zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego, zakupić sprzęt i zatrudnić ekspertów. Na wdrażanie GOZ przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczkę do 5 mln złotych połączoną z dotacją, która pokryje do 30% spłaty. To dobra okazja do wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych zarówno w dużych, jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach. Oszczędność surowców, wody i energii to czysty zysk dla firm i środowiska. Ich mniejsze zużycie przekłada się także na mniejsze koszty produkcji, a więc możliwość zaoferowania atrakcyjniejszych cen produktów.

Ekologicznie i oszczędnie

Dbając o środowisko i czystość powietrza, przygotowano również pożyczki na odnawialne źródła energii dla subregionu północnego województwa śląskiego. Na infrastrukturę do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej można otrzymać 5 mln zł, z czego umorzone może zostać nawet 45%.

Osobną pulę środków przeznaczono na pożyczki na poprawę efektywności energetycznej. Dzięki nim będzie możliwe ocieplenie, zmiana systemu ogrzewania czy zasilania budynków użyteczności publicznej, mieszkalnych i przedsiębiorstw. Pożyczkę można przeznaczyć również na wymianę oświetlenia w przestrzeniach publicznych, także tego ulicznego. Maksymalna kwota pożyczki na te cele może wynieść 5 mln złotych, a umorzenie może objąć nawet 40% pożyczonej kwoty. Zgłosić się po nie będą mogli, m.in. zarządzający budynkami gminnymi, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, a także właściciele mikro, małych i średnich firm z całego województwa.

Piękniej i przyjaźniej

Pożyczki pochodzące z Funduszy Europejskich pomogą nam przystosować zaniedbane obiekty i tereny oraz nadać im nowe funkcje, by mogły służyć mieszkańcom. Pożyczki na rewitalizację obszarów miejskich wyniosą nawet do 20 mln złotych. Dzięki tym środkom gminy, organizacje, firmy czy instytucje kultury będą mogły realizować projekty zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami społeczności lokalnych w dostosowanych do tego celu budynkach czy przestrzeniach. Poprawią się więc warunki lokalowe i powstaną nowe miejsca do wspólnego spędzania czasu wolnego, działań włączających, edukacji czy prowadzenia działalności.

Z myślą o przyszłości

Kluczową zaletą pożyczek unijnych jest nie tylko ich dostępność i korzystne warunki, ale również profesjonalne doradztwo oferowane przez Pośredników Finansowych na każdym etapie aplikacji. To wsparcie pozwala starającym się o środki spokojniej przejść proces aplikacyjny i łatwiej realizować swoje plany.

Co więcej, ta forma finansowania ma charakter długofalowy. Nie tylko wspiera bieżące inwestycje w regionie, ale dzięki mechanizmowi spłaty pożyczek tworzy możliwość finansowania kolejnych przedsięwzięć w przyszłości. Spłacone pożyczki zasilają ponownie fundusz pożyczkowy i pracują dalej na rzecz realizacji kolejnych inwestycji. Pożyczki stanowią innowacyjne narzędzie, które wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy województwa śląskiego – pozwalają się rozwijać i jednocześnie dbać o środowisko. Warto z nich skorzystać, myśląc o bieżących potrzebach i przyszłości.

Szczegółowe informacje na temat pożyczek unijnych można znaleźć na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich dla Śląskiego.

 

Ładowanie Rozmowy