Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zapoznaj się z programem wyborczym kandydatów na prezydenta RP

Dodano: , źródło: wybory, wybory prezydenckie, wybory 2020, kandydaci, programy wyborcze, program, kandydaci

Do wyborów prezydenckich pozostało już naprawdę niewiele czasu. Przed nami jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin kampanii wyborczych, zanim będziemy zobowiązani udać się do urn. Jest to już zatem ostatni dzwonek, aby zapoznać się z programem wyborczym kandydatów i w niedziele świadomie zrealizować swój obywatelski obowiązek.

Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych postulatów każdego z kandydatów, a są to:


ROBERT BIEDROŃ

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 w Rymanowie. To polski polityk, samorządowiec, ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą, działacz na rzecz osób LGBT i publicysta.

Robert Biedroń był inicjatorem i w latach 2001–2009 prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Od 2019 roku jest prezesem partii Wiosna. Obok Włodzimierza Czarzastego i Adriana Zandberga jest jednym z trzech liderów porozumienia Lewica. W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 pełnił funkcję szefa sztabu Lewicy. Od 2016 członek grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony przy ONZ.

Poseł na Sejm VII kadencji (2011–2014), w latach 2014–2018 prezydent Słupska, deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (od 2019). Był pierwszym otwarcie deklarującym się gejem w polskim parlamencie.

Program:

  • Więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną.
  • Emerytura minimalna 1600 zł na rękę.
  • Wszystkie leki na receptę za 5 zł.
  • Przeciw likwidacji 500+.
  • Za małżeństwami jednopłciowymi.
  • Weto dla ustaw niekorzystnych dla klimatu.


KRZYSZTOF BOSAK

Krzysztof Bosak urodził się 13 czerwca 1982 w Zielonej Górze. To polski polityk, w latach 2005–2006 prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł na Sejm V i IX kadencji, współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość. 

W 2019 został jednym z liderów koalicji pod nazwą Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, z ramienia której startował w tym samym roku w wyborach do Europarlamentu. Został też jednym z liderów powołanej w tym samym roku federacyjnej partii pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość. W wyborach parlamentarnych w tymże roku uzyskał z jej ramienia mandat poselski, kandydując w okręgu świętokrzyskim i otrzymując 22 158 głosów. 18 października 2019 został powołany na wiceprzewodniczącego i rzecznika prasowego nowo zarejestrowanego w Sejmie IX kadencji koła poselskiego Konfederacji.

Program:

  • Obniżenie podatków.
  • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku.
  • Dobrowolny ZUS.
  • Obniżka VAT na żywność.
  • Przedłużenie kadencji prezydenta do 7 lat bez możliwości reelekcji.
  • Etyka chrześcijańska jako podstawa dla prawodawstwa.


ANDRZEJ DUDA

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. To polski prawnik i polityk, od 6 sierpnia 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Doktor nauk prawnych, w latach 2006–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji (2011–2014), poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014–2015).

Z tytułu objęcia urzędu prezydenta RP Andrzej Duda został kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły, a także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I Klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły.

Program:

  • Rozbudowa infrastruktury.
  • Wsparcie dla programów socjalnych (500+, 300+).
  • Bon turystyczny 1000+ jako wsparcie branży turystycznej.
  • Rozbudowa sieci kolejowej.
  • Inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne.
  • Narodowy program sadzenia drzew.


SZYMON HOŁOWNIA

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. To polski dziennikarz, pisarz, publicysta, osobowość telewizyjna i działacz społeczno-polityczny. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

W kwietniu 2013 założył fundację "Kasisi", skupiającą się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. W 2014 założył fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu. Obie fundacje pomagają co roku łącznie niemal 40 tys. osób.

Działa na rzecz praw dziecka. Pod koniec 2019 roku zorganizował w serwisie Facebook zbiórkę obywatelską, podczas której zebrano 2 miliony złotych (z czego ponad 1,5 mln złotych wpłaciła Kulczyk Foundation) na dalsze funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 8 grudnia 2019 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020.

Program:

  • Reforma bezpieczeństwa narodowego.
  • Rozdział państwa od kościoła.
  • Utworzenie Polsko-Ukraińskiego Instytutu Dialogu Społecznego i Historycznego.
  • Brak zmian w dziedzinie prawa aborcyjnego.
  • Wycofanie się samorządów ze "stref wolnych od LGBT".
  • Utworzenie narodowej rady klimatycznej.


MAREK JAKUBIAK

Marek Jakubiak urodził się 30 kwietnia 1959 roku w Warszawie. To polski polityk, przedsiębiorca branży browarniczej, emerytowany żołnierz zawodowy. Twórca i prezes zarządu przedsiębiorstwa Browary Regionalne Jakubiak, poseł na Sejm VIII kadencji, założyciel Federacji dla Rzeczypospolitej. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

W 2016 współtworzył stowarzyszenie Endecja, w którym pełnił funkcję przewodniczącego rady gospodarczej. 20 lipca 2018 został wiceprzewodniczącym komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. W sierpniu 2018 został kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w tym samym roku. Uzyskał 2,99% głosów, zajmując 4. miejsce wśród 14 kandydatów. 2 listopada 2018 poinformował o odejściu z klubu poselskiego Kukiz’15, pozostając posłem niezrzeszonym. Ogłosił jednocześnie powołanie partii pod nazwą Federacja dla Rzeczypospolitej (zarejestrowanej w marcu 2020). 

W marcu 2019 dołączył wraz z FdR do zawiązanej na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy (i koła poselskiego o nazwie Konfederacja), z listy której ubiegał się o mandat eurodeputowanego, jednak Konfederacja nie osiągnęła progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych w 2019 wystartował do Sejmu z ramienia KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, nie uzyskując mandatu.

Program:

  • Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW).
  • Likwidacja podatku PIT.
  • Wprowadzenie systemu prezydenckiego.
  • Walka o wolność kraju w opozycji do Francji czy Niemiec.


WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ

Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się 10 sierpnia 1981 roku w Krakowie. To polski lekarz, samorządowiec i polityk, w latach 2011–2015 minister pracy i polityki społecznej. Doktor nauk medycznych, poseł na Sejm VIII i IX kadencji, od 2015 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

Od 2000 związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. Był jednym ze współtwórców Forum Młodych Ludowców. W latach 2008–2012 pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. 10 listopada 2011 został oficjalnym kandydatem PSL na urząd ministra pracy i polityki społecznej w koalicyjnym drugim rządzie Donalda Tuska. 18 listopada został zaprzysiężony na urząd ministra pracy i polityki społecznej. 1 grudnia 2012 został wiceprezesem PSL. 

7 listopada 2015 Rada Naczelna PSL powołała go na stanowisko prezesa partii. Z początkiem nowej kadencji parlamentu został także wybrany na przewodniczącego klubu parlamentarnego PSL. 16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra. 12 listopada 2019 ponownie stanął na czele klubu parlamentarnego tworzonego przez swoje ugrupowanie (od tego dnia pod nazwą Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz’15). W grudniu 2019 oficjalnie zadeklarował, że będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP w wyborach w 2020.

Program:

  • Reforma służby zdrowia (m.in. zwiększenie wydatków do 6,8% PKB, podniesienie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia).
  • Zielona Polska (m in. 0% VAT na zdrową żywność, morskie farmy wiatrowe).
  • Wparcie dla programów socjalnych.
  • Silne samorządy i niezależne organizacje pozarządowe.


MIROSŁAW PIOTROWSKI

Mirosław Piotrowski urodził się 9 stycznia 1966 roku w Zielonej Górze. To polski historyk, nauczyciel akademicki i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji (2004–2019), założyciel i przewodniczący ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

W 2003 objął stanowisko profesora KUL, został kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w Instytucie Historii tej uczelni. Prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przez szereg lat regularnie współpracował z "Naszym Dziennikiem", Telewizją Trwam i Radiem Maryja, do kwietnia 2020 jako felietonista w audycji Myśląc Ojczyzna. Jest inicjatorem i prezesem Stowarzyszenia "Razem dla Lubelszczyzny". W 2004 został wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

W 2004, otrzymawszy 48 365 głosów, został posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin z okręgu obejmującego województwo lubelskie. Brał udział w pracach Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. Rozwoju Regionalnego. Należał do frakcji Niepodległość i Demokracja, z której w grudniu 2006 przeszedł do Unii na rzecz Europy Narodów (rezygnując też z reprezentowania LPR). W 2009 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując 84 904 głosy. W VII kadencji został członkiem grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Nie przystąpił do PiS, a w styczniu 2012 opuścił delegację tej partii w PE. W 2014 został jednak ponownie jej kandydatem, z powodzeniem ubiegając się o poselską reelekcję z wynikiem ponad 73 tys. głosów. Niespełna cztery miesiące po wyborach, podobnie jak w poprzedniej kadencji, wystąpił z delegacji PiS. W 2018 założył partię Ruch Prawdziwa Europa. Zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2020.

Program:

  • Ochrona życia ludzkiego od samego poczęcia.
  • Sądy dla obywatela, stabilizacji stanowisk w sądownictwie.
  • Wykorzystanie potęgi polskiego rolnictwa.
  • Ochrona przed prywatyzacją dóbr narodowych.
  • Obniżenie podatków.


PAWEŁ TANAJNO

Paweł Tanajno urodził się 17 grudnia 1975 roku w Warszawie. To polski przedsiębiorca oraz działacz polityczny. Kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach w 2015 oraz pierwszych i drugich wyborach w 2020.

Początkowo należał do Platformy Obywatelskiej. W 2002 otwierał jej okręgową listę do rady warszawskiej dzielnicy Mokotów, nie uzyskując mandatu. W 2010 był związany ze stowarzyszeniem Ruch Poparcia Palikota, z którym zakończył współpracę w związku z nieprawidłowościami finansowymi w organizacji (formalnie nie był członkiem stowarzyszenia). Przystąpił do powołanej w 2012 partii Demokracja Bezpośrednia. Objął funkcję jej rzecznika prasowego.

Był kandydatem na urząd Prezydenta RP z ramienia Demokracji Bezpośredniej w wyborach prezydenckich w 2015. Poparła go także Partia Kobiet (której kandydatce nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów). Zajął ostatnie, 11. miejsce, zdobywając 29 785 głosów, co stanowiło 0,2% głosów ważnych. W wyborach parlamentarnych w 2015 bez powodzenia startował do Sejmu RP z listy komitetu wyborczego Kukiz’15 w okręgu gdyńsko-słupskim. 

W wyborach samorządowych w 2018 został pełnomocnikiem wyborczym KWW Odkorkujemy Warszawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+, zapowiedziawszy ubieganie się o prezydenturę Warszawy. Kandydował także do rady miasta, komitet nie uzyskał mandatów. W wyborach na prezydenta stolicy Paweł Tanajno zajął 11. miejsce spośród 14 kandydatów. W wyborach w 2020 ponownie został kandydatem na prezydenta Polski.

Program:

  • Zakończenie sporu między partiami, które niszczą Polskę od środka i niszczą wizerunek na zewnątrz.
  • Pilnowanie konsensusu w sporach między partiami.
  • Zapewnienie Polakom dobrobytu.
  • Niskie podatki i dużo wolności.
  • Zlikwidowanie patologii, jakie rozrosły się w administracji od samorządowej po państwową.
  • Zwrócenie obywatelom suwerenność zgodnie z art. 4 konstytucji Rzeczypospolitej.


RAFAŁ TRZASKOWSKI

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. To polski polityk i politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, od 2018 prezydent miasta stołecznego Warszawy. Kandydat na urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020. Doktor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2013), w latach 2013–2014 minister administracji i cyfryzacji, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm VIII kadencji (2015–2018), od 2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE). W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów. W 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim. Otrzymał 47 080 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO. W listopadzie tego samego roku został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską. 29 marca 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

W listopadzie 2017 został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018. W głosowaniu z października 2018 zwyciężył w I turze, zdobywając 56,67% (505 187 głosów). W związku z wyborem na urząd prezydenta miasta wygasł jego mandat poselski. Urzędowanie rozpoczął po zaprzysiężeniu 22 listopada 2018.

Program:

  • Zlikwidowanie TVP Info, w tym m.in. blok publicystyczny tej stacji.
  • Wprowadzenie związków partnerskich.
  • Powołanie rzecznika kontroli państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
  • Powołanie przez Prezydenta RP niezależnej osoby na stanowisko prokuratora generalnego.
  • Wprowadzenie karty LGBT na terenie całego kraju.
  • Wzmocnienie pozycję polskich sił zbornych w NATO.


WALDEMAR WITKOWSKI

Waldemar Witkowski urodził się 29 października 1953 roku w Poznaniu. To polski polityk i działacz spółdzielczy, w latach 2001–2005 wicewojewoda wielkopolski, od 2006 przewodniczący Unii Pracy. Kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020.

W latach 1976–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1992 członek kolejnych rad wojewódzkich Unii Pracy: w województwie poznańskim, a następnie w województwie wielkopolskim. Od 2002 kierował regionalnymi strukturami tej partii, był także skarbnikiem UP. W latach 2001–2003 był drugim wicewojewodą, a później do 2005 pierwszym wicewojewodą wielkopolskim. Bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy SLD-UP w wyborach parlamentarnych w 2001 i do Senatu z ramienia SDPL w wyborach w 2005.

25 lutego 2006 objął stanowisko przewodniczącego Unii Pracy. W tym samym roku z listy koalicji Lewica i Demokraci uzyskał mandat radnego sejmiku wielkopolskiego. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bezskutecznie kandydował do Sejmu, również z listy LiD. Mandat utrzymał również w 2014, startując z listy SLD Lewica Razem. Podczas kadencji zasiadał w klubie SLD-UP i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W wyborach w 2018 nie uzyskał reelekcji. W wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na okręgowej liście komitetu Lewica Razem. W 2020 zarejestrował swój komitet wyborczy w wyborach prezydenckich.

Program Waldemara Witkowskiego zamieszczony na jego stronie to zaledwie trzy punkty:

  • Człowiek ważniejszy od kapitału
  • Środowisko ważniejsze od biznesu
  • Unia Europejska ważniejsza dla Polski niż zamorskie kraje


STANISŁAW ŻÓŁTEK

Stanisław Żółtek urodził się 7 maja 1956 roku w Krakowie. To polski polityk i przedsiębiorca, wieloletni działacz Unii Polityki Realnej, wiceprezes tej partii i p.o. jej prezesa, następnie wiceprezes i prezes Kongresu Nowej Prawicy, w latach 1997–1998 wiceprezydent Krakowa, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

W 1991 wstąpił do Unii Polityki Realnej, z ramienia której bez powodzenia ubiegał się w wyborach w 1993 o mandat poselski w województwie krakowskim. W lutym 2010 konwentykl UPR na posiedzeniu w Krakowie wybrał Stanisława Żółtka na nowego prezesa partii. Wybór zakwestionowała część działaczy partii skupiona wokół Magdaleny Kocik, która została wcześniej wybrana na prezesa przez swych zwolenników. Na konferencji zorganizowanej przez partię Wolność i Praworządność Stanisław Żółtek w imieniu UPR poparł kandydaturę Janusza Korwin-Mikkego w wyborach prezydenckich. 

W styczniu 2019 ogłosił powstanie nowej formacji politycznej pod swoim kierownictwem – eurosceptycznej partii PolEXIT, głoszącej hasło wystąpienia Polski z Unii Europejskiej (pół roku później przerejestrowanej na Zgodę, która jednak pół roku później powróciła do poprzedniej nazwy). Zasiadał również w 2019 w zarządzie powołanej przez środowisko KNP i PolEXIT partii Odpowiedzialność (która potem się uniezależniła). W wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegał się o europarlamentarną reelekcję z listy komitetu PolEXIT-Koalicja. W tym samym roku jako przedstawiciel KNP otwierał jedyną zarejestrowaną listę Prawicy Rzeczypospolitej (z którą porozumiał się KNP); nie uzyskał mandatu poselskiego. Został później ogłoszony kandydatem KNP i PolEXIT-u w wyborach prezydenckich w 2020. W kwietniu 2020 Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jego kandydaturę w tych wyborach.

Program:

  • Praworządność, w oparciu o podstawowe zasady
  • Wolny rynek: Państwo nie będzie ingerować w gospodarkę
  • Ochronę praw Narodu: Punktem odniesienia jest dla Nas Naród polityczny
  • Sądownictwo będzie powszechne i jednolite, bez wydzielania specjalnych trybunałów
  • Ograniczymy ilość nowo stanowionego prawa.


A jakie są wasze refleksje na temat obowiązku obywatelskiego, jakim jest wzięcie udziału w wyborach? Czekamy na wasze komentarze!

Ładowanie Rozmowy