Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach otrzymało swój sztandar!

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach doczekało się swojego sztandaru. Uroczystość jego nadania splotła się z obchodami Dnia Ratownictwa Medycznego.

WPR Katowice ze swoim sztandarem

W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała, radne Sejmiku Alina Nowak i Katarzyna Stachowicz, pełniąca również funkcję przewodniczącej Rady Społecznej WPR w Katowicach, dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach oraz przedstawiciele służb mundurowych.

- Nadanie sztandaru Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu to chwila doniosła, historyczna, ale w znaczeniu symbolu jest świadectwem jednoczenia się dla ratowania życia. Bo to służba od której nasze zdrowie i życie zależy, a jak ogromne, nieocenione ma znaczenie był czas pandemii COVID-19, gdy ratownicy medyczni pracowali dwadzieścia cztery godziny na dobę. Tego poświęcenia, determinacji i zaangażowania nigdy nie wolno zapomnieć. Byliście wtedy z ludźmi, dziś ludzie są z wami. Stworzyliście świetną ratowniczą drużynę. Jako województwo chcemy was zawsze wspierać, inwestować w sprzęt i infrastrukturę, by stworzyć wam jak najlepsze warunki pracy, która jest najprawdziwszą z misji – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

- Na naszych oczach tworzy się i dzieje się historia, bo na ten ważny dla nas moment czekaliśmy aż 75 lat. Jednoczymy się pod sztandarem, który symbolizuje niesienie ratunku. Misja pomocy jest wyznacznikiem i sensem naszych działań. To symbol pomocy bliźniemu – dodał dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach.

Dotychczasowe odznaczenia WPR w Katowicach

W okresie do 1939 roku stacje pogotowia ratunkowego w Polsce zamiast sztandarów posiadały własne odznaczenia stowarzyszeniowe. Wyróżniały one dane pogotowie oraz zasłużonych pracowników. Odznaczenia te były jedynymi symbolami wyróżniającymi instytucje ratunkowe. Po 1945 roku do czasów współczesnych również nie ukształtowała się tradycja nadawania sztandarów, a jedyną formą wyróżniającą stacje pogotowia ratunkowego w Polsce są logotypy poszczególnych stacji.

Sztandar dla WPR w Katowicach został wykonany metodą haftu ręcznego przez hafciarki w Pracowni Szat Liturgicznych Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Piekarach Śląskich. Prace nad sztandarem trwały ponad 6 miesięcy.

- Sztandar był tworzony dwuetapowo poprzez oddzielne wykonie lewego i prawego płata sztandaru, które w efekcie końcowym zostały połączone ze sobą i obszyte złotą nicią ozdobną. Pracownia tworząca sztandar posiada 300 letnie tradycje a jej rękodzieło znane jest na całym świecie. Sam proces tworzenia sztandaru jest trudny, mozolny i wymaga niezwykłej precyzji – podsumowuje ratownik medyczny Michał Malisz, opiekun sztandaru.

Podczas uroczystości wręczono także złote, srebrne i brązowe odznaki dla pracowników WPR w Katowicach.

Ładowanie Rozmowy