Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Uzdrowisko Ustroń planuje przeznaczyć łącznie ponad 1000 miejsc na potrzeby walki z COVID-19

Dodano:

Ze względu na eskalację pandemii, zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń zdecydował o przekazaniu łącznie ponad 1000 miejsc na potrzeby walki z COVID-19 rozszerzając tym samym wielokrotnie poprzednią deklarację pomocową. Miejsca zostaną przeznaczone na izolatoria dla osób przechodzących łagodnie zakażenie koronawirusem.

Skala zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim przekroczyła 2 tysiące nowych przypadków dziennie. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na miejsca dla osób zakażonych, Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń zdecydował o znacznym zwiększeniu zapowiadanej wcześniej pomocy i zgłosił do NFZ deklarację udostępnienia łącznie ponad 1000 miejsc na terenie kompleksu uzdrowiskowego i przekształcenia ich w izolatoria. To miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test w kierunku SARS-CoV-2, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki.

Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami i deklaracją gotowości do zdecydowanych reakcji w związku z zapotrzebowaniem na kolejne miejsca dla pacjentów COVID+, zdecydowaliśmy o zadysponowaniu kolejnych budynków i przekształceniu ich w izolatoria. W ubiegłym tygodniu udostępniliśmy pierwsze 100 miejsc w obrębie budynku Sanatorium Równica, w ciągu kilku najbliższych dni oddajemy do użytku kolejne 100 łóżek, a od początku przyszłego tygodnia jeszcze 400 miejsc izolatoryjnych. Ponadto, trwają kolejne rozmowy i w razie takiego zapotrzebowania i możliwości kadrowych jesteśmy skłonni udostępnić w najbliższym czasie dodatkowo kilkaset miejsc w budynkach Narcyz i Kos. To dla nas ogromne wyzwanie, ponieważ do uruchomienia izolatorium niezbędne były ekspresowe modyfikacje, pilne inwestycje związane z przemodelowaniem infrastruktury, wydzieleniem stref poruszania się pacjentów i personelu: czerwonych, żółtych i zielonych, zapewnieniem odpowiedniej liczby personelu medycznego i przeszkoleniem zespołu w zaledwie kilka dni. Musieliśmy również zaopatrzyć się w odpowiednią ilość leków, materiałów medycznych, zapewnić sprzęt do tlenoterapii i doraźnego działania. Dosłownie w kilka dni zadbaliśmy także o organizację pracy dyżurów medycznych, czy kontaktów z innymi podmiotami medycznymi. To dla nas intensywny czas, ale zdając sobie sprawę z powagi sytuacji działamy dynamicznie – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń.

Dla bezpieczeństwa Grupa AHP uruchomiła na terenie Uzdrowiska Ustroń laboratorium, w którym wykonywane są testy PCR wykrywające zakażenie SARS-CoV-2 dla pacjentów i personelu medycznego. Niebawem, przy budynku Sanatorium Równica zostanie uruchomiony również punkt wymazowy drive-thru.

W Uzdrowisku Ustroń wstrzymane zostały pobyty sanatoryjne, ale została zachowana ciągłość udzielania świadczeń rehabilitacyjnych z zachowaniem środków i zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że oprócz COVID-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie w Uzdrowisku Ustroń działa oddział rehabilitacji kardiologicznej, a także rehabilitacji narządu ruchu i neurologicznej. Nie przerwaliśmy tej działalności w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów i nie zamierzamy tego zrobić nawet w momencie, kiedy przeznaczymy ponad 1000 miejsc na potrzeby izolatorium. Kontynuujemy świadczenia związane z prewencją wtórną, bo jest to niezwykle istotne dla zdrowia i życia naszych pacjentów – dodaje Adam Rybicki.

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.

W 2012 roku w ramach Grupy AHP uruchomiono Centrum Badawczo Rozwojowe (CBR) AHP, które jest unikatowym w skali kraju centrum badań przedklinicznych i klinicznych. Korzystając z wysoko wykwalifikowanej kadry i wsparcia najnowocześniejszej aparatury CBR prowadzi badania oraz zaawansowane programy szkoleniowe, a także staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Zespół CBR tworzą wybitni kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, patomorfolodzy i biotechnolodzy. Centrum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami na całym świecie. Świadczy także usługi szkoleniowe oraz prowadzi programy stażowe, również w renomowanych ośrodkach zagranicznych.

W ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), Uzdrowisko Ustroń, Nafis S.A., I-Kar Sp. z o.o. oraz Centrum Kardiologii Józefów.  

 

Ładowanie Rozmowy