Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

STOP SMOG w Metropolii. Termin składania wniosków mija z końcem listopada

Dodano: , źródło: GZM

Program dotyczy 11 miast i gmin tworzących GZM, w tym Będzina, Katowic, Mysłowic czy Zabrza. Wnioski składane są w urzędach poszczególnych gmin. Wartość możliwego dofinansowania to do 106 tysięcy złotych.

GZM zachęca mieszkańców do składania wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizację prywatnych domów jednorodzinnych. To ostatni dzwonek na przygotowanie wniosków. Termin ich składania mija 30 listopada.

– To opcja dla osób, które są właścicielami budynków jednorodzinnych i nie mają zbyt wysokich dochodów – mówi Blanka Romanowska, Dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Metropolitalnym GZM. – Warto się zastanowić i rozejrzeć wśród bliskich, znajomych czy sąsiadów nie mamy takich osób. W tym projekcie razem z gminami nie tylko zapewniamy finansowanie, ale również wsparcie – dodaje Romanowska.

Mieszkaniec niczym nie musi się martwić

Mieszkańcy nie muszą szukać firmy remontowo-budowlanej i określać zakresu prac. To Metropolia i samorządy uczestniczące w programie będą odpowiedzialne za realizację całego przedsięwzięcia. Zakres prac zostanie określony w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem. W sprawach estetyki budowlanej wykonawca inwestycji będzie miał obowiązek ustalenia z właścicielem nieruchomości detali, takich jak kolor elewacji czy wzór okien.

Duży sukces w Dąbrowie Górniczej

– Mamy w Dąbrowie zebranych ponad 20 wniosków. Powoli tworzymy listę rezerwową – mówi Robert Gabrek, dąbrowski urzędnik, ekodoradca w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit”. – W informowanie mieszkańców zaangażowaliśmy parafie i ośrodki pomocy społecznej. Odbyliśmy szereg spotkań, możliwe było również indywidualne doradztwo tutaj na miejscu, w urzędzie – dodaje. 

11 gmin w Metropolii

O udział w projekcie mogą ubiegać się mieszkańcy 11 gmin tworzących GZM: Będzina, Bierunia, gminy Bobrowniki, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, gminy Gierałtowice, Katowic, Mysłowic, Sośnicowic, Tychów i Zabrza. Wymianą źródeł ciepła oraz działaniami termomodernizacyjnymi może zostać objętych nawet 210 prywatnych domów jednorodzinnych, których właścicieli nie stać na takie zmiany.

By przystąpić do programu, należy zapoznać się z regulaminem programu w Twojej gminie STOP SMOG, pobrać wniosek w urzędzie i złożyć go w gminie po wypełnieniu.

Jeśli Urząd Gminy pozytywnie zweryfikuje wniosek:

  • Przeprowadzi audyt energetyczny, który oceni stan techniczny domu jednorodzinnego
  • Podpisze z wnioskodawcą umowę na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego.
  • Wyśle ekipę remontowo- budowlaną.

By stać się beneficjentem programu, należy spełniać następujące kryteria:

  • posiadać tytuł prawny do budynku,
  • mieszkać w tym budynku,
  • powierzchnia użytkowa budynku nie może przekroczyć 200 m2,
  • dochód na 1 członka rodziny nie może przekroczyć
  • dla gospodarstw jednoosobowych – 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (1 673,05 zł)
  • dla gospodarstw wieloosobowych – 125% kwoty najniższej emerytury (2 342,27 zł);
  • nie można  posiadać łącznych środków własnych oraz zasobów majątkowych, które przekraczają 53 000 zł (nie dotyczy wartości budynku i gruntu związanego z budynkiem, którego wniosek dotyczy).
Ładowanie Rozmowy