Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie: Podatek od nieruchomości o 80% niższy, jeśli ogrzewasz ekologicznie

Dodano: , źródło: TVS / fot.Gmina Goczałkowice-Zdrój

Ekologiczne źródła ciepła to pompa ciepła, podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, źródło ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną, gaz, olej opałowy. 

Konkretna zachęta do stosowania wyłącznie ekologicznych źródeł ciepła. Od 1 stycznia właściciele nieruchomości w Goczałkowicach ogrzewanych ekologicznymi źródłami ciepła, zapłacą ponad 80% niższy podatek od nieruchomości. 

 

Sensacja w najlepszym gatunku! DETEKTYW COLUMBO w TVS!

 

Zachęta jest prosta: mieszkaniec, który ma w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła zapłaci dużo niższy podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części. Ponad 80%! Standardowa stawka wynosić będzie 0,63 zł od 1 m kw. Stawka dla opalających nieruchomość ekologicznie – 0,10 zł od 1 m kw. – Jako gmina uzdrowiskowa w szczególny sposób dbamy o to, abyśmy oddychali jak najlepszym powietrzem. Przystępujemy do realizacji kolejnego, III etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Do tej pory, dzięki dofinansowaniu do 80% umożliwiliśmy mieszkańcom realizację 320 inwestycji dla poprawy jakości powietrza, głównie w zakresie wymiany kotłów na ekologiczne – mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój. 

Ekologiczne źródła ciepła to pompa ciepła, podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, źródło ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną, gaz, olej opałowy. Co ważne, wszystkie zainstalowane źródła ciepła w budynku muszą być ekologiczne. Dlatego posiadanie kominka wyklucza korzystanie z niższej stawki. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest walka ze smogiem, którego źródłem w głównej mierze jest indywidualne ogrzewanie budynków. Dlatego dajemy mieszkańcom Goczałkowic kolejną zachętę do tego, aby korzystali wyłącznie z ekologicznych źródeł ciepła. To preferencyjna stawka podatku od nieruchomości – dodaje Placha.

Aby skorzystać z preferencyjnej stawki podatnik powinien złożyć w Urzędzie Gminy informację lub deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości, do której dołącza oświadczenie. Preferencyjne stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia.

Ładowanie Rozmowy