Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Sezon dożynkowy można uznać za otwarty. Gdzie odbędą się imprezy?

Dodano:

Sezon dożynkowy można uznać za otwarty. Główne uroczystości, czyli  XXIV Dożynki Województwa Śląskiego zaplanowano na 25 sierpnia w Łękawicy. Sprawdziliśmy kiedy dożynki odbędą się w poszczególnych powiatach województwa śląskiego. 

Dożynki 2024:


Sołectwa mikołowskie

Już w ten weekend swoje święto plonów obchodzić będą, chociażby gospodarze w Śmiłowicach. W tym mikołowskim sołectwie uroczystość rozpocznie msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej o 15.30, po której dożynkowy orszak przejdzie na teren rekreacyjno-sportowym przy ul. Gliwickiej 102. 
Jeszcze w tym miesiącu dożynki zorganizowane zostaną w dwóch mikołowskich sołectwach: 24 sierpnia w Paniowach oraz 31 sierpnia w Bujakowie. 


Orzesze

W Orzeszu (powiat mikołowski) jako pierwsi świętować będą rolnicy z Mościsk. Tam święto plonów rozpocznie się 24 sierpnia o godz. 14.30 przy Szkoły Podstawowej nr 8, skąd korowód wyruszy na mszę dożynkową w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy w Zgoniu. Potem organizatorzy zapraszają na kawę i kołocz na plac przy Izbie Regionalnej w Mościskach. 

Dzień później swoje święto będą mieli rolnicy z Gardawic. O godz. 15.00 rozpocznie się msza święta, po której korowód dożynkowy przejdzie (ulicami Dojazdową i Katowicką) na boisko w Gardawicach. Tu odbędzie się festyn dożynkowy.

Dożynki w Woszczycach zaplanowano na 31 sierpnia. Około godz. 15.40 korowód dożynkowy wyruszy spod budynku OSP Woszczyce. O godzinie 16.00 rozpocznie się msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach. Festyn dożynkowy odbędzie się pod budynkiem OSP Woszczyce. 
Tego samego dnia odbędą się one w Zawiści, rozpoczną się o godz. 15.00 mszą, zaś festyn zorganizowany zostanie na placu fundacji. 

7 września dożynki będą obchodzone w Zazdrości. Przemarsz korowodu ulicami Lipową, Żorską, Bukową zaplanowano na godz. 14.00, pół godziny później rozpocznie się msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zazdrości. O godz. 16 organizatorzy zapraszają na dożynkową zabawę.


Gliwice

Gliwickie dożynki zaplanowano w dzielnicy Żerniki i potrwają dwa dni 30 i 31 sierpnia. Pierwszego dnia zaplanowano Korowód Dożynkowy, a drugiego o godz. 11.30 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za tegoroczne plony.


Miedźna

W gminie Miedźna (powiat pszczyński) Dożynki Gminne odbędą się 31 sierpnia we Frydku. Na 18.00 organizatorzy zaplanowali występ Zespołu Bayer Full, zaś od 20.00 do północy przewidziano zabawę taneczną z zespołem "Family Band".  


Goleszów

Dożynki w gminie Goleszów powiat cieszyński zorganizowane zostaną podczas Dni Gminy Goleszów. Tegoroczna impreza odbędzie się w sobotę i w niedzielę 24 i 25 sierpnia. Gwiazdą tegorocznego święta plonów w  będzie zespół LeMON.


Świerklaniec

Gmina Świerklaniec zaprasza na święto planów na zakończenie wakacji - 31 sierpnia. Po mszy świętej w kościele pw. Dobrego Pasterza korowód przemaszeruje do amfiteatru w parku, gdzie zorganizowana zostanie zabawa z udziałem m.in. Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, chóru Jutrzenka, kabaretu "One man show" i zespołu Frele. Imprezie towarzyszyć będzie także festiwal śląskiego ciasta, czyli "Gyburstag kołoca".  


Skoczów

Po raz 15 w Skoczowie odbędą się 1 września Ekumeniczne Dożynki Gminne. Święto Plonów poprzedzi msza św. dożynkowa, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, a po niej ruszy dożynkowy korowód, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Niezwykle ważnym akcentem całej uroczystości będzie pobłogosławienie wypieczonego z tegorocznej mąki chleba przez księży reprezentujących parafię katolicką i ewangelicką. Wśród zaproszonych na ten dzień artystów znaleźli się m.in. Grupa Śpiewu Tradycyjnego „Sójki” z Brennej, zespół Women’s Army, zaś o godz. 21.00 na scenie pojawi się Sławomir. 


Marklowice

W Marklowicach w powiecie wodzisławskim dożynki gminne odbędą się już po raz XXX. Tegoroczne zorganizowane zostaną 8 września, a jedna z atrakcji będzie wystawa drobnego inwentarza oraz rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy pojazd dożynkowego korowodu. 


Suszec

Tego samego dnia swoje święto będą mieli rolnicy z Suszca, poza mszą dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu zorganizowana zostanie zabawa z udziałem m.in.  grupy Baciary. 

Ładowanie Rozmowy