Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rząd zwiększa limit „taniego prądu” dla dużych rodzin. Jest już projekt ustawy

Dodano: , źródło: Kancelaria Premiera/PAP

Zamiarem rządu jest wdrożenie wsparcia w kosztach energii elektrycznej ponoszonych przez mieszkańców Polski. Mowa o Tarczy Solidarnościowej i „zamrożeniu” cen prądu dla wszystkich gospodarstw domowych.

W połowie września z ust premiera Mateusza Morawieckiego padła deklaracja dotycząca wprowadzenia w 2023 roku gwarantowanej ceny energii dla gospodarstw domowych. Mowa o tegorocznej taryfie dla odbiorców, którzy nie przekroczą określonego limitu zużycia. W poniedziałek 26 września pojawił się zaprezentowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Do tej pory mówiono o limicie zużycia sięgającym 2000 kWh w ciągu roku, jednak eksperci przekonywali, że to stanowczo za mało i potężna liczba odbiorców, w tym szczególnie wielodzietne rodziny byłyby znacząco poszkodowane takim rozwiązaniem. Zapisy projektu nowej ustawy uwzględniają poprawki – na „tani prąd” zgodny ze stawkami z 2022 roku będą mogli liczyć właściciele gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby niepełnosprawne – w tym przypadku limit ma sięgnąć 2600 kWh. Duże rodziny i gospodarstwa rolne mogą liczyć na gwarantowaną, zamrożoną cenę przy zachowaniu limitu 3000 kWh.  Nie zmieniły się przy tym zasady dla osób samotnych i małych gospodarstw domowych – limit wynosi jak zapowiadano wcześniej 2000 kWh.

Racją stanu w Polsce jest pomóc obywatelom przejść przez ten bardzo trudny czas. Polacy ponoszą dzisiaj koszty błędnej polityki energetycznej i klimatycznej UE i koszty wojny na Ukrainie, a polski rząd stara się pomóc Polakom w tych dramatycznych okolicznościach – przekonywał podczas konferencji prasowej 15 września premier Mateusz Morawiecki.

„Tani prąd” do 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych. To plan rządu

To nie wszystko – gospodarstwa domowe, które wykorzystują prąd do ogrzewania domów (m.in. w pompach ciepła) zyskają możliwość otrzymania specjalnego dodatku elektrycznego. To tysiąc złotych, a w przypadku zużycia ponad 5000 kWh energii elektrycznej będzie wynosić 1500 złotych. Aby uzyskać świadczenie należy uzyskać wpis bądź zgłosić źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2000 kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 roku. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą – poinformowano w oficjalnym komunikacie po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Na zamrożeniu cen energii ma skorzystać blisko 17 mln gospodarstw domowych, czyli odbiorcy tzw. grupy taryfowej G.

Według zapowiedzi rządu gospodarstwa domowe, które zmniejszą zużycie energii elektrycznej w 2023 roku o 10 procent wobec 2022 roku otrzymają dodatkowo 10 procent upustu. Rozwiązanie ma wejść w życie 1 października tego roku.

Dodatkowo, do końca 2027 roku została przedłużona ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców indywidualnych i instytucji publicznych (szpitale, szkoły, przedszkola). Cena gazu została w ten sposób zamrożona, aby uniknąć podwyżki gazu dla gospodarstw domowych nawet o 600 procent.

Ładowanie Rozmowy