Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Początek kalendarzowej jesieni 23 września. Co warto wiedzieć o tej porze roku?

Dodano: , źródło: Źródło: IMGW, Lasy Państwowe

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęliśmy kalendarzową jesień! Coraz więcej liści nabiera rdzawobrunatnych odcieni, powietrze staje się chłodniejsze, a dni coraz krótsze.

Oficjalne rozpoczęcie kalendarzowej jesieni – co nas czeka w najbliższych miesiącach?

23 września obchodzimy kalendarzowy początek jesieni, jednej z czterech pór roku. Jesień astronomiczna rozpoczęła się już wczoraj. Ta pora roku potrwa aż do 21 grudnia, kiedy to zacznie się kalendarzowa zima.

Już teraz możemy cieszyć się jesiennym urokiem i klimatem. Rośliny przybierają barwy czerwieni, żółci i pomarańczu, co wskazuje na zbliżający się czas ich zimowego odpoczynku, aby mogły przygotować się na kolejny sezon rozkwitu. Coraz częściej będziemy odczuwać poranny chłód, więc warto przygotować cieplejszą odzież.

Różne formy rozpoczęcia jesieni – co oznaczają kalendarzowa, astronomiczna, termiczna i fenologiczna?

Każda pora roku ma różne formy rozpoczęcia: kalendarzowe, astronomiczne, termiczne, meteorologiczne i fenologiczne. Kalendarzowa jesień zaczyna się co roku tego samego dnia – 23 września. Jesień astronomiczna rozpoczyna się wraz z równonocą jesienną, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ma to miejsce między 21 a 24 września i trwa aż do przesilenia zimowego. Kolejną formą jest jesień meteorologiczna, której termin wprowadzono specjalnie dla meteorologów i klimatologów, aby mogli porównywać dane statystyczne i klimatyczne.

Jesień termiczna to okres, w którym średnia dobowa temperatura waha się między 5 a 15 stopni Celsjusza. Istnieje także jesień fenologiczna, ściśle związana z przyrodą. Jej oznakami są widoczne zmiany w roślinach, takie jak żółknięcie liści, dojrzewanie owoców, czy zmiany w zachowaniu zwierząt. To właśnie jesienią nad Polską krzyżują się szlaki ptaków wędrownych. W tym okresie do kraju przylatują gatunki takie jak śnieguła, czeczotka, jemiołuszka i droździk, a opuszczają go m.in. jaskółki, jerzyki, muchołówki i bociany. W świecie roślin jesień oznacza kwitnienie wrzosu zwyczajnego, dojrzewanie kasztanowca i borówki brusznicy.

 

 

Ładowanie Rozmowy