Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Oświadczyny z zaskoczenia. Podczas Górniczej Pobudki na Nikiszu [ZDJĘCIA]

Dodano:

Całkowitym zaskoczeniem zakończył się pochód tegorocznej Górniczej Pobudki na katowickim Nikiszowcu. Doszło oświadczyn!

Oświadczyny z zaskoczenia

Pół roku trwały przygotowania do wyjątkowej (i nieco ryzykownej) niespodzianki, jaką zgotował pan Mariusz swojej wybrance serca. Kilka miesięcy starań, wybór pierścionka, oprawy wizualnej i, rzecz jasna, odpowiedniej chwili. Padło na 4 grudnia, Barbórkę. I Nikiszowiec w czasie tzw. Górniczej Pobudki, jaką od lat organizuje Orkiestra Dęta KWK Wieczorek. 

Tak, na placu Wyzwolenia, gdy pochód zbliżał się do kościoła pw. Świętej Anny, rozwieszono ogromny transparent, a pan Mariusz w górniczym stroju padł na kolano i poprosił Milenę o rękę. Na oczach tłumu, w blasku poranka i odpalonych rac. Został przyjęty, a orkiestra zagrała, ad hoc, "Sto Lat" przyszłej młodej parze. 

Niczego się nie spodziewałam - powiedziała p. Milena dziennikarzom, którzy momentalnie okrążyli parę. 

Barbórka - święto górników

Tradycja obchodzenia Barbórki (dnia św. Barbary) w Polsce pojawiła się w okolicy roku 1354 r. Patronka ma pod swoją opieką także hutników, flisaków, murarzy czy saperów, jest też współpatronką archidiecezji katowickiej.

Św. Barbara w szczególny  sposób związana jest z górnictwem, a dzień 4 grudnia jest tradycyjnym wielkim świętem pracowników kopalń w Polsce. Na przestrzeni wieków święto to z typowo religijnego zyskało nieco bardziej świecką tradycję, którą znamy dziś (marsze, pochody, karczmy piwne), choć msza święta zwykle jest niezbędnym elementem obchodów. 
Więcej o górniczych tradycjach przeczytacie w naszym artykule: Barbórka - tradycje, symbole i legendy górnicze.

Pobudka Górnicza na Nikiszu

Zobaczcie, jak wyglądała dzisiejsza Pobudka Górnicza na zabytkowym Nikiszowcu w Katowicach.


 

Ładowanie Rozmowy