Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Obywatele Ukrainy mogą starać się o 500 Plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Dodano:

Obywatele Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Polsce z powodu wojny, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony państwa. Oprócz świadczenia w wysokości 300 złotych „na start”, Ukraińcy będą mogli wnioskować także m.in. o świadczenia 500 + i RKO na swoje dzieci. Jednak aby mogli zyskać do nich prawo, muszą spełniać pewne warunki.

Kolejna pomoc dla obywateli Ukrainy

Polacy mocno zaangażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy w związku z trwającą wojną przybywają do naszego kraju. Zwykli obywatele organizują zbiórki darów, transport z granicy oraz noclegi – w pomoc uciekającym przez wojną Ukraińcom postanowił włączyć się również polski rząd. Niedawno w życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje kwestie pomocy Ukraińcom – zawiera m.in zapis o jednorazowym świadczeniu w wysokości 300 złotych na osobę, o które mogą starać się wszyscy obywatele Ukrainy. Jak się okazuje, po spełnieniu pewnych warunków, będą mogli starać się także o świadczenia, które na co dzień pobierają Polacy. Mowa tutaj o słynnym 500 plus, świadczeniu „Dobry Start”, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym oraz Żłobkowym.

Są pewne warunki

Aby obywatele Ukrainy mogli starać się o przyznanie prawa do otrzymywania świadczeń, muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przy składaniu wniosku o 500 plus, RKO oraz inne świadczenia wymagany jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres mailowy oraz polski numer telefonu. Wszystkie wymienione warunki muszą zostać spełnione, aby złożenie wniosku oraz późniejsze otrzymanie świadczenia było możliwe.

Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, przez platformę PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że na platformie będą pojawiały się kolejne formularze w języku ukraińskim.

?>
Ładowanie Rozmowy