W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary działa jeden z nielicznych w Polsce projektów, którego celem jest wsparcie w leczeniu pacjentów z rozpoznanym glejakiem wielopostaciowym – jednym z najcięższych nowotworów mózgu. Projektem kieruje prof. Wojciech Kaspera, zastępca ordynatora Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.
– Oryginalny projekt wprowadza do terapii glejaka wielopostaciowego lek pozwalający na aktywację i wzmocnienie naturalnych mechanizmów immunologicznych w walce z nowotworem. To wyzwanie i niezwykle ważny kierunek, jakim jest poprawa przeżywalności pacjentów i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie – tłumaczy prof. Wojciech Kaspera.
Wsparcie regionu – klucz do sukcesu
Warto przypomnieć, że dzięki wsparciu Województwa Śląskiego udało się wymienić sprzęt i przeprowadzić rewolucję w środowisku operacyjnym sosnowieckiej neurochirurgii.
– Inwestycje w służbę zdrowia są jednym z priorytetów samorządu województwa. Najnowszej jakości sprzęt, funkcjonalne oddziały i nowoczesne technologie są niezwykle istotne w walce o zdrowie i życie pacjentów, ale bez profesjonalnego zespołu specjalistów pracujących w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary żaden projekt nie odniósłby sukcesu – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.
Sześć lat pracy i nowy blok operacyjny
Realizacja zadania wymagała sześciu lat pracy. Nowy blok operacyjny wyposażono w najnowocześniejsze technologie, w tym mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji i neuromonitoringu śródoperacyjnego oraz zaawansowane urządzenia anestezjologiczne.
– Wprowadzenie opcji obrazowania śródoperacyjnego, umożliwiającego precyzyjną weryfikację przebiegu operacji w czasie rzeczywistym, stawia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu w gronie najbardziej zaawansowanych ośrodków tego typu na świecie – wyjaśnia prof. Piotr Ładziński, kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.
Wspólny projekt – wielki krok dla medycyny
Całkowity koszt modernizacji zamknął się w kwocie ponad 60 mln zł. Projekt został dofinansowany przez Agencję Badań Medycznych, liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach.